Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İngiliz Dilbilimi Bölümü Nedir? İngiliz Dilbilimi İş Olanakları Nelerdir?

İngiliz Dilbilimi Bölümü Nedir? İngiliz Dilbilimi İş Olanakları Nelerdir?

İngiliz Dilbilimi bölümü nedir, İngiliz Dilbilimi iş olanakları nelerdir, İngiliz Dilbilimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 860 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

İngiliz Dilbilimi bölümü nedir?

İngiliz Dilbilimi, İngilizce dilinin yapısını, tarihini ve kullanımını inceleyen akademik bir disiplindir. Dilbilim genel olarak, dilin yapısını, işleyişini, kökenini ve kullanımını inceler ve insan dilinin evrensel özelliklerini ve farklı diller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları araştırır. İngiliz Dilbilimi ise özellikle İngilizce dili üzerine odaklanır.

İngiliz Dilbilimi mezunu ne iş yapar?

İngiliz Dilbilimi bölümünden mezun olanlar, genellikle dil öğretmenliği, çevirmenlik, editörlük, yazarlık, yayıncılık, reklamcılık ve medya gibi çeşitli alanlarda iş bulabilirler. Ayrıca dilbilimsel araştırmalar yapan kuruluşlarda ve akademide de çalışma imkanı bulunmaktadır.

İngiliz Dilbilimi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İngiliz Dilbilimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İngiliz Dilbilimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi (İngilizce) 62+2 456.01935 8301
Mersin Üniversitesi İngiliz Dilbilimi (İngilizce) 60+2 377.93998 31756

2023 İngiliz Dilbilimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İngiliz Dilbilimi bölümü dersleri nelerdir?

İngiliz Dilbilimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İngiliz Dilbilimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Dilbilgisine Giriş
  • Sözcük Bilimi
  • Cümle Bilimi
  • Metin Bilimi
  • İkinci Dil Edinimi
  • Dil Öğretiminde Yöntemler
  • Dil Tarihi
  • Dil ve Toplum
  • Dil ve Kültür
  • Dilbilimde Araştırma Yöntemleri

İngiliz Dilbilimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İngiliz Dilbilimi bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş