Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ameliyathane Hizmetleri bölümü nedir, Ameliyathane Hizmetleri iş olanakları nelerdir, Ameliyathane Hizmetleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 108 0 3 hafta önce 3 hafta önce

Ameliyathane Hizmetleri bölümü nedir?

Ameliyathane Hizmetleri bölümü, sağlık kuruluşlarında ameliyathane işleyişini planlama, organize etme ve yürütme konusunda eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu program, ameliyathane hizmetlerinin gerektirdiği nitelikli personel ihtiyacını karşılamayı hedefler. Ameliyathane Hizmetleri bölümü, öğrencilere ameliyathane hizmetleri ile ilgili teorik ve pratik bilgileri sağlar. Ameliyathane işleyişini, hastane işleyişiyle koordinasyonunu, ameliyathane ekipmanlarının bakım ve kullanımını, hijyen kurallarını, ameliyathane personelinin görevlerini ve sorumluluklarını öğretir. Ayrıca, ameliyathane sürecindeki acil durumlar ve müdahaleler hakkında da bilgi verir.

Ameliyathane Hizmetleri mezunu ne iş yapar?

Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olanlar, sağlık kuruluşlarında ameliyathane hizmetleri yöneticisi, ameliyathane hemşiresi, ameliyathane teknisyeni, ameliyathane teknolojisti ve diğer ameliyathane personeli pozisyonlarında çalışabilirler. Ayrıca, lisansüstü eğitim alarak, araştırmacı veya öğretim görevlisi olarak da kariyer yapabilirler.

Ameliyathane Hizmetleri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Ameliyathane Hizmetleri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Ameliyathane Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri (Ankara) (Erkek) (Milli Savunma Bakanlığı Adına) 4+1 379.93227 254444
Hacettepe Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri 70+2 345.12417 423731
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri (Burslu) 6+0 342.88555 437626
Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri (Burslu) 6+0 342.06137 442736
Ege Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri 70+2 336.96016 476612

2023 Ameliyathane Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ameliyathane Hizmetleri bölümü dersleri nelerdir?

Ameliyathane Hizmetleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ameliyathane Hizmetleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Anatomi ve Fizyoloji
  • Cerrahi Hastalıklar Bilgisi
  • Temel Mikrobiyoloji
  • Biyomedikal Teknolojisine Giriş
  • Pozitif Psikoloji ve İletişim Becerileri
  • Sterilizasyon İlkeleri
  • Cerrahi Hastalıları Bilgisi
  • Ameliyathane Uygulamaları
  • Sağlık Hizmetleri Yönetimi
  • Sağlık Hukuku

Ameliyathane Hizmetleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ameliyathane Hizmetleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
1 (5)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.