Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hititoloji Bölümü Nedir? Hititoloji İş Olanakları Nelerdir?

Hititoloji Bölümü Nedir? Hititoloji İş Olanakları Nelerdir?

Hititoloji bölümü nedir, Hititoloji iş olanakları nelerdir, Hititoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 772 0 9 ay önce 9 ay önce

Hititoloji bölümü nedir?

Hititoloji, Hitit İmparatorluğu ve Hitit uygarlığı gibi konuları inceleyen bir bilim dalıdır. Bu alanda yapılan araştırmalar, arkeoloji, tarih, dilbilim, sanat tarihi, kültürel antropoloji ve benzeri disiplinlerle ilgilidir. Hititoloji, Hitit uygarlığının tarihi, arkeolojisi, dilbilimi, edebiyatı ve sanatı gibi konuları kapsar.

Hititoloji mezunu ne iş yapar?

Hititoloji bölümü mezunları, müzelerde, arkeolojik kazılarda, akademik araştırmalarda, turizm sektöründe ve kültür-sanat kurumlarında iş bulabilirler. Ayrıca, özel sektörde de çalışma fırsatları bulunmaktadır. Bu sektörlerde, arkeolojik alanlarda yapılan kazılar ve koruma çalışmaları gibi konularda danışmanlık, yöneticilik ve araştırmacı olarak görev yapabilirler.

Hititoloji bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Hititoloji bölümünde en iyi 2 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Hititoloji taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Üniversitesi Hititoloji 40+1 309.70832 58527
Ankara Üniversitesi Hititoloji 20+1 282.69728 70049

2023 Hititoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Hititoloji bölümü dersleri nelerdir?

Hititoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Hititoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Hitit Grameri
  • Hitit Dili ve Yazıları
  • Hitit Tarihi
  • Hitit Mitolojisi
  • Hitit Sanat Tarihi
  • Hitit Hukuku
  • Hitit Arkeolojisi
  • Hitit Kültür Tarihi
  • Anadolu Medeniyetleri
  • Antik Yakın Doğu Tarihi

Hititoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Hititoloji bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.