Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fars Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fars Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, Fars Dili ve Edebiyatı iş olanakları nelerdir, Fars Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1033 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü nedir?

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü, Fars edebiyatı ve Farsça dilinin tarihi, yapısı, sözcük dağarcığı ve yazım kuralları gibi konularını inceler. Bu bölümde öğrencilere aynı zamanda Fars edebiyatı tarihi, edebi eserlerin analizi, şiir, hikaye ve roman gibi türlerin incelenmesi gibi konularda eğitim verilir. Bölüm, öğrencilere Farsça dilinde yazma, okuma, konuşma ve anlama becerileri kazandırmayı hedefler.

Fars Dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapar?

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, birçok iş alanında çalışabilirler. Özellikle, akademik, yayıncılık, basın, medya, turizm, kültür, sanat, diplomatik, savunma sanayii, enerji, hukuk, sağlık, mühendislik, ticaret, finans gibi alanlarda iş imkanları mevcuttur. Mezunlar, yabancı dil bilgisi, kültürlerarası iletişim ve edebi eserlerin analizi gibi beceriler sayesinde birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. İş olanakları arasında, akademik danışmanlık, yayıncılık, editörlük, öğretmenlik, turizm rehberliği, hukuk danışmanlığı, sanat danışmanlığı, çevirmenlik, medya, basın gibi pozisyonlar bulunmaktadır. Fars Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları ayrıca, özel sektörde veya kamuda çalışabilirler. Ayrıca, uluslararası kuruluşlarda, sivil toplum kuruluşlarında veya özel araştırma kurumlarında çalışma fırsatları da mevcuttur.

Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fars Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı 70+2 309.78310 58494
Ankara Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı 50+2 247.70863 86539
Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı 20+1 191.09899 114497
Mardin Artuklu Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı 20+1 0 0
Atatürk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı 20+1 0 0

2023 Fars Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir?

Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fars Dili ve Edebiyatı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

 • Farsça Dilbilgisi
 • Fars Edebiyatı Tarihi
 • İran Kültür Tarihi
 • İslam Düşüncesi ve Edebiyatı
 • Şiir Analizi
 • Hikâye ve Roman Analizi
 • Farsça Konuşma ve Yazma Pratiği
 • Fars Şiiri ve Şairleri
 • Fars Kültüründe Mizah ve Karikatür
 • İran Sineması

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş