Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir? Havacılık Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Havacılık Yönetimi Bölümü Nedir? Havacılık Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Havacılık Yönetimi bölümü nedir, Havacılık Yönetimi iş olanakları nelerdir, Havacılık Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1256 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Havacılık Yönetimi bölümü nedir?

Havacılık Yönetimi, havacılık sektöründe yönetim, planlama, organizasyon, operasyon, finans, pazarlama ve insan kaynakları gibi konuları kapsayan bir lisans programıdır. Havacılık sektörü her geçen gün gelişmekte ve büyümekte olduğu için bu alanda çalışan nitelikli insan gücüne olan ihtiyaç da artmaktadır. Havacılık Yönetimi bölümü mezunları bu alandaki iş olanaklarını değerlendirebilirler.

Havacılık Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Havacılık Yönetimi mezunları, hava taşımacılığı sektöründe özel şirketler, havayolları, havalimanları, turizm şirketleri ve diğer birçok kuruluşta çalışma imkanına sahiptir. İş olanakları arasında hava taşımacılığı operasyonu yöneticisi, hava taşımacılığı pazarlama yöneticisi, hava taşımacılığı finans yöneticisi, hava taşımacılığı insan kaynakları yöneticisi, hava taşımacılığı güvenlik yöneticisi, hava taşımacılığı işletme yöneticisi, hava taşımacılığı planlama yöneticisi gibi pozisyonlar yer alır. Ayrıca, havaalanı yöneticiliği, havacılık endüstrisi yönetimi ve havacılık teknolojisi yönetimi gibi alanlarda da çalışma imkanı bulunmaktadır.

Havacılık Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Havacılık Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Havacılık Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Özyeğin Üniversitesi Havacılık Yönetimi (İngilizce) (Burslu) 5+0 432.48006 16098
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık Yönetimi (İngilizce) (Burslu) 7+0 377.22247 103635
İstanbul Bilgi Üniversitesi Havacılık Yönetimi (Burslu) 3+0 375.18277 108246
Atılım Üniversitesi Havacılık Yönetimi (Yüksekokul) (Yüksekokul) (İngilizce) (Burslu) 4+0 368.44083 124535
İstanbul Aydın Üniversitesi Havacılık Yönetimi (İngilizce) (Burslu) 9+0 354.45076 162848

2023 Havacılık Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Havacılık Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Havacılık Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Havacılık Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Havacılık İşletmelerinde İşletme Yönetimi
  • Havacılıkta Pazarlama
  • Havacılıkta Finansal Yönetim
  • Havacılıkta İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Hava Taşımacılığı ve Lojistiği
  • Hava Hukuku
  • Havacılıkta Dış Ticaret
  • Havacılıkta İşletme Stratejileri
  • Havaalanı İşletmeciliği
  • Havacılıkta Proje Yönetimi

Havacılık Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Havacılık Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş