Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Felsefe Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Felsefe Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Felsefe bölümü nedir, Felsefe iş olanakları nelerdir, Felsefe mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1046 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Felsefe bölümü nedir?

Felsefe bölümü, insan düşüncesini, bilgiyi, varoluşu, ahlakı, değerleri, gerçeği, bilginin doğasını ve dünyanın doğasını inceleyen bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere, felsefenin tarihçesi, felsefi düşünceler, argümanlar ve eleştirel düşünme becerileri konularında derinlemesine bir eğitim verilir. Ayrıca, öğrencilere felsefi metinleri anlama, yorumlama ve eleştirme becerileri de kazandırılır.

Felsefe mezunu ne iş yapar?

Felsefe bölümü mezunları, birçok iş alanında çalışabilirler. Özellikle, akademik, yargı, düşünce kuruluşları, medya, turizm, sanat, kültür, sağlık, hukuk, mühendislik, ticaret, finans ve savunma sanayii gibi alanlarda iş imkanları mevcuttur. Mezunlar, eleştirel düşünme, analiz ve sentez becerileri sayesinde birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. İş olanakları arasında, akademik danışmanlık, yazarlık, araştırmacılık, felsefi danışmanlık, felsefi metin yazarlığı, düşünce kuruluşlarında çalışma, basın, medya, turizm rehberliği, hukuk danışmanlığı, mühendislik, finans, yöneticilik, öğretmenlik, kültür-sanat danışmanlığı gibi pozisyonlar bulunmaktadır. Felsefe bölümü mezunları ayrıca özel sektörde veya kamuda çalışabilirler. Ayrıca, uluslararası kuruluşlarda, sivil toplum kuruluşlarında veya özel araştırma kurumlarında çalışma fırsatları da mevcuttur.

Felsefe bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Felsefe bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Felsefe taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Koç Üniversitesi Felsefe (İngilizce) (Burslu) 8+0 499.52195 1205
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe (İngilizce) 55+2 451.45776 8229
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Felsefe (İngilizce) (Burslu) 15+0 438.26698 12982
Galatasaray Üniversitesi Felsefe (Fransızca) 30+1 433.17192 15666
Koç Üniversitesi Felsefe (İngilizce) (%50 İndirimli) 2+0 417.85077 30134

2023 Felsefe taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Felsefe bölümü dersleri nelerdir?

Felsefe bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Felsefe bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Antik Felsefe Tarihi
  • Epistemoloji (Bilgi Felsefesi)
  • Etik Felsefe
  • Felsefe Tarihi ve Sistematik Felsefe
  • Felsefi Antropoloji
  • Felsefi Etiğin Temelleri
  • Metafizik
  • Sembolik Mantık
  • Siyaset Felsefesi
  • Zihin Felsefesi

Felsefe bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Felsefe bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş