Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 3065 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü nedir?

Elektrik elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik alanında teorik ve pratik bilgi ve becerileri öğreten bir mühendislik disiplinidir. Bu disiplin, elektrik enerjisi, elektronik devreler, haberleşme sistemleri, kontrol sistemleri, manyetizma, elektromanyetik dalga teorisi, sayısal sinyal işleme, görüntü işleme, robotik ve benzeri konuları içermektedir. Elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri, elektrik ve elektronik sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve bakımı hakkında kapsamlı bir eğitim alırlar. Öğrenciler aynı zamanda elektrik enerjisi üretim ve dağıtım sistemleri, elektrik motorları, transformatörler, manyetik malzemeler ve elektromanyetik dalgalar gibi elektrik ve manyetizma temellerini de öğrenirler.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Elektrik elektronik mühendisliği mezunları, birçok sektörde çalışabilirler. Örneğin, telekomünikasyon, otomotiv, havacılık, enerji, savunma, sağlık, robotik, bilgisayar ve yazılım sektörleri gibi birçok alanda iş imkanı vardır. Ayrıca, birçok şirket ve kuruluşta, elektrik mühendisleri, enerji yönetimi, üretim yönetimi, tasarım ve araştırma geliştirme departmanlarında, proje yöneticisi olarak görev alabilirler.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Elektrik-Elektronik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 16+0 546.19564 383
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 45+0 541.58154 811
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) 90+3 539.42958 1143
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) 195+5 534.31365 2094
Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 9+0 533.08774 2358

2023 Elektrik-Elektronik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Malzeme Bilgisi
  • C Programlama Dili
  • Devre Analizi
  • Olasılık ve İstatistik
  • Diferensiyel Denklemler
  • Mantıksal Devre Tasarımı
  • Düşük Gerilim Güç Sist.
  • Yüksek Gerilim Tekniği
  • Sayısal Elektronik
  • Elektromanyetik Dalgalar

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.