Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Muhasebe Ve Finans Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Muhasebe Ve Finans Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü nedir, Muhasebe ve Finans Yönetimi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1159 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü nedir?

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü, işletmelerin mali kaynaklarının yönetimi, finansal işlemlerin yapılması, muhasebe kayıtlarının tutulması, bütçe planlaması ve analizi gibi alanlarda eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrencilere finans, muhasebe, vergi, ekonomi, işletme yönetimi, bankacılık, sigortacılık, yatırım gibi konularda teorik ve pratik bilgiler aktarılır.

Muhasebe ve Finans Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü mezunları, birçok sektörde iş bulma imkanına sahiptir. Finansal kurumlar, bankalar, sigorta şirketleri, danışmanlık firmaları, muhasebe firmaları, uluslararası firmalar, hükümet kurumları, özel şirketler gibi birçok alanda iş fırsatları bulunmaktadır. Mezunlar, finansal raporlama, vergi danışmanlığı, risk yönetimi, bütçe planlama, mali analiz, iç denetim, yönetim muhasebesi, sermaye piyasaları gibi birçok alanda çalışabilirler.

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel İşletme
  • İktisada Giriş
  • Muhasebe Temelleri
  • Maliyet Muhasebesi
  • Finansal Yönetim
  • Para ve Sermaye Piyasaları
  • Finansal Raporlama ve Analiz
  • Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi
  • Kurumsal Finansman
  • Uluslararası Finans

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Muhasebe ve Finans Yönetimi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş