Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektronik Mühendisliği bölümü nedir, Elektronik Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Elektronik Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 808 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektronik Mühendisliği bölümü nedir?

Elektronik Mühendisliği bölümü, elektronik cihazlar, devreler ve sistemlerin tasarımı, üretimi ve kullanımı ile ilgili konuları öğreten bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, analog ve dijital devreler, elektromanyetik alan teorisi, mikroelektronik, mikroişlemciler, bilgisayar mimarisi, güç elektroniği, kontrol sistemleri ve haberleşme sistemleri gibi konuları öğrenirler.

Elektronik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Elektronik Mühendisliği bölümü, dünya genelinde birçok endüstride büyük bir öneme sahiptir. Öğrenciler, özellikle telekomünikasyon, savunma sanayi, bilgisayar donanımı, tıbbi cihazlar, otomotiv sektörü, endüstriyel otomasyon, enerji ve yenilenebilir enerji teknolojileri gibi alanlarda iş bulabilirler. Ayrıca, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için de birçok fırsat sunarlar. Elektronik Mühendisliği bölümü, teknolojinin gelişmesi ve yenilikçi ürünlerin üretilmesinde önemli bir rol oynar.

Elektronik Mühendisliği bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektronik Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Elektronik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği 80+2 458.81459 49000

2023 Elektronik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektronik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektronik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Diferansiyel Denklemler
  • Elektrik Devrelerine Giriş
  • Devre Analizi
  • Mantık Devreleri Laboratuvarı
  • Sinyaller ve Sistemler
  • Sayısal Yöntemler
  • Rastgele Sinyallere Giriş
  • Elektromanyetik Alan Teorisi
  • Elektromanyetik Dalga Teorisi
  • Mikroişlemciler

Elektronik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektronik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş