Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? Gıda Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? Gıda Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Gıda Mühendisliği bölümü nedir, Gıda Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Gıda Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1637 0 2 yıl önce 2 yıl önce

Gıda Mühendisliği bölümü nedir?

Gıda Mühendisliği, gıda üretiminde kullanılan hammaddelerin işlenmesi, depolanması, korunması, ambalajlanması ve dağıtımı gibi süreçleri planlayan, tasarlayan ve yöneten mühendislik disiplinidir. Gıda Mühendisliği, gıda güvenliği, beslenme, gıda kalitesi ve gıda endüstrisi maliyetleri gibi konularda uzmanlaşmış bir mühendislik dalıdır. Gıda Mühendisliği programı, öğrencilere gıda üretiminde kullanılan hammaddelerin özellikleri, gıda işleme teknikleri, gıda depolama yöntemleri, gıda ambalajlama, gıda hijyeni ve mikrobiyolojisi gibi konuları öğretir. Öğrenciler, gıda endüstrisi için yeni ürünler geliştirmek, gıda üretim proseslerini optimize etmek, gıda kalitesini artırmak ve üretim maliyetlerini düşürmek için mühendislik tekniklerini kullanmayı öğrenirler.

Gıda Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olanlar, gıda işleme ve üretim endüstrisinde çalışabilirler. İş imkanları arasında gıda üretim, gıda kalite kontrolü, gıda işleme ve depolama teknolojileri, gıda ambalajlama, gıda güvenliği ve gıda ürünlerinin pazarlaması yer alır. Ayrıca, araştırma ve geliştirme, gıda makineleri tasarımı, gıda mühendisliği eğitimi ve danışmanlık hizmetleri gibi alanlarda da çalışma imkanı bulunmaktadır.

Gıda Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Gıda Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Gıda Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği (İngilizce) 75+2 459.28827 48588
İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği 60+2 445.95290 60217
Yeditepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 5+0 426.32269 78417
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu) 1+0 408.95261 96290
Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği 70+2 406.61907 98859

2023 Gıda Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Gıda Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Gıda Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Gıda Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Gıda Kimyası ve Analizi
  • Gıda Mikrobiyolojisi ve Fermentasyon
  • Gıda İşleme Teknolojileri
  • Gıda Ambalajlama ve Depolama
  • Gıda İşletme Yönetimi
  • Gıda Güvenliği ve Hijyen
  • Gıda Taklitleri ve Sahteciliği
  • Gıda Katkı Maddeleri
  • Gıda Mühendisliği Laboratuvarı
  • Gıda Üretim Prosesleri ve Otomasyonu

Gıda Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Gıda Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.