Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü nedir, Cevher Hazırlama Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 862 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü nedir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü, yer altı kaynaklarından elde edilen cevherlerin işlenerek metalürjik ürünlere dönüştürülmesi için gerekli olan teknolojilerin tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanması konularında eğitim veren bir mühendislik bölümüdür. Bu bölümde öğrencilere, madencilik, metalürji, malzeme bilimi, kimya, fizik ve matematik gibi temel mühendislik konuları yanı sıra, cevher hazırlama prosesleri, öğütme, sınıflandırma, flotasyon, manyetik ayırma, hidrometalurji ve pirometalurji gibi cevher hazırlama teknolojileri öğretilir.

Cevher Hazırlama Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Cevher Hazırlama Mühendisliği mezunları, maden sektöründe iş fırsatları bulabilirler. Madencilik şirketleri, metalürjik fabrikalar, çimento fabrikaları, seramik fabrikaları, cam fabrikaları gibi endüstriyel işletmelerde çalışabilirler. Ayrıca, araştırma ve geliştirme, danışmanlık, kalite kontrol ve proje yönetimi gibi alanlarda da iş fırsatları mevcuttur.

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Cevher Hazırlama Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Teknik Üniversitesi Cevher Hazırlama Mühendisliği 60+2 367.60686 147697

2023 Cevher Hazırlama Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kömür Teknolojisi
  • Tanecik Teknolojisi
  • Sayısal Yöntemler
  • Proses Mineralojisi
  • Maden Yatakları
  • Cevher Haz. Tesis Otomasyonu
  • Kömür Hazırlama
  • Endüstriyel Hammaddeler
  • Cevher Hazırl. Müh. Tasarımı
  • Susuzlandırma ve Kurutma

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş