Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü nedir, Doğal Yapı Taşları Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 750 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü nedir?

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü, doğal taşların işlenmesi ve kullanımı ile ilgili eğitim veren bir programdır. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, doğal taşların çıkarılması, işlenmesi, şekillendirilmesi, kesilmesi, cilalanması, montajı ve uygulanması gibi konularda teorik ve pratik eğitim alırlar. Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü, yapı malzemesi olarak kullanılan doğal taşların işlenmesi ve kullanımı konusunda uzmanlaşmış kişiler yetiştirmeyi amaçlar. Bu doğal taşlar, özellikle mimari ve dekorasyon alanında kullanılmaktadır. Örneğin, iç ve dış cephe kaplamaları, merdivenler, zeminler, duvarlar, sütunlar ve heykeller gibi birçok yapıda kullanılırlar.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü mezunları, doğal taşların işlenmesi ve uygulanması konusunda uzmanlaşmış teknisyenler olarak çalışabilirler. Bu alanda hizmet veren doğal taş işleme ve uygulama firmaları, inşaat firmaları, mimarlık ve dekorasyon firmaları gibi birçok sektörde iş imkanı bulabilirler.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümünde en iyi 4 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Doğal Yapı Taşları Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 40+1 238.87074 1728761
Dicle Üniversitesi Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 50+2 232.70424 1860323
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 30+1 231.42912 1888705
Mardin Artuklu Üniversitesi Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 30+1 223.41668 2075933

2023 Doğal Yapı Taşları Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Doğal Yapı Taşlarına Giriş
  • Biçimlendirme Teknikleri
  • Doğal Yapı Taşları Ocak İşletmeciliği
  • Atölye ve Makine Teçhizatı
  • Malzeme Bilgisi
  • Şekillendirme ve Süsleme
  • Mimarlık ve Doğal Taşlar
  • Restorasyon
  • Pazarlama ve Satış Tekniği
  • Doğal Yapı Taşları Standartları

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Doğal Yapı Taşları Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş