Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Avcılık Ve Yaban Hayatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Avcılık Ve Yaban Hayatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü nedir, Avcılık ve Yaban Hayatı iş olanakları nelerdir, Avcılık ve Yaban Hayatı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1303 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü nedir?

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü, doğal yaşam alanlarını korumak ve sürdürülebilir bir avcılık politikası oluşturmak için gerekli bilgi ve becerileri sağlayan bir ön lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, biyoloji, ekoloji, yaban hayatı yönetimi, av etiği, av tüfeği kullanımı, avcılık yönetimi, avlanma teknikleri ve avcılık turizmi gibi konulara odaklanırlar. Avcılık ve Yaban Hayatı bölümünde öğrenciler, doğal kaynakları korumak, yaban hayatı popülasyonlarını yönetmek ve avcılık faaliyetlerinin ekolojik etkilerini azaltmak için çeşitli teknikleri öğrenirler. Öğrenciler aynı zamanda, doğal kaynakları korumak ve sürdürülebilir avcılık yönetimi için gerekli yasal çerçeve ve düzenlemeleri de öğrenirler.

Avcılık ve Yaban Hayatı mezunu ne iş yapar?

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü mezunları, kamu kuruluşları, özel şirketler, çevre danışmanlığı firmaları, avcılık turizmi şirketleri gibi birçok farklı sektörde çalışabilirler. Özellikle doğal yaşam alanlarının korunması ve sürdürülebilir bir avcılık politikası oluşturulması konularında uzmanlaşabilirler.

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Avcılık ve Yaban Hayatı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Avcılık ve Yaban Hayatı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılık ve Yaban Hayatı 30+1 292.64681 883295
Çukurova Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı 40+1 273.84550 1127245
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı 45+2 263.84761 1277286
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı 30+1 258.22582 1368885
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı 50+2 257.81773 1375667

2023 Avcılık ve Yaban Hayatı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü dersleri nelerdir?

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Jeoloji Ve Arazi Bilgisi
  • Ormancılık Bilgisi
  • Bitkilendirme
  • Yaban Hayatı Ekolojisi
  • Yaban Bitkileri Sistematiği
  • Yaban Hayvanları Bilgisi
  • Avlak Yönetimi
  • Korunan Alanlar Yönetimi
  • Sulak Alanlar
  • Yaban Hayvanları Hastalıkları

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Avcılık ve Yaban Hayatı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.



İçeriği Paylaş