Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Deri Teknolojisi Bölümü Nedir? Deri Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Deri Teknolojisi Bölümü Nedir? Deri Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Deri Teknolojisi bölümü nedir, Deri Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Deri Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 605 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Deri Teknolojisi bölümü nedir?

Deri Teknolojisi bölümü, deri endüstrisinde kullanılan malzemelerin üretim teknolojileri, kalite kontrol, ürün geliştirme ve tasarımı konularına odaklanan bir daldır. Bu bölümde öğrenciler, deri ürünlerinin özelliklerini, üretim süreçlerini, kimyasal işlemlerini, deri tedarik zinciri yönetimini ve kalite kontrol tekniklerini öğrenirler. Deri teknolojisi bölümü, deri üretiminde kullanılan kimyasal maddelerin doğru şekilde kullanımını, çevre dostu ve sürdürülebilir üretim tekniklerini, kalite kontrol standartlarını ve kalitenin nasıl artırılacağını öğretir. Ayrıca, deri ürünlerinin tasarım ve üretim süreçlerinde kullanılan teknolojileri de öğrenirler.

Deri Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Bu bölümden mezun olanlar, ayakkabı, çanta, giysi, mobilya, otomotiv, havacılık ve diğer birçok sektörde deri ürünleri tasarlayan ve üreten firmalarda çalışabilirler. Ayrıca, araştırma ve geliştirme departmanlarında, kalite kontrol laboratuvarlarında veya deri üretim ve işleme teknolojileri konusunda danışmanlık hizmeti veren firmalarda da çalışabilirler.

Deri Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Deri Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Deri Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Deri Teknolojisi 40+1 277.05633 1082146
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Deri Teknolojisi 25+1 239.86928 1708181
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Deri Teknolojisi 20+1 219.79697 2164720

2023 Deri Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Deri Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Deri Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Deri Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mikrobiyoloji
  • Deri Histolojisi
  • Organik Kimya
  • Mineral Tabaklama
  • Deri Üretim Pratiği
  • Deri Makinaları
  • Bitkisel Tabaklama
  • Derilerde Fiziksel Testler
  • Deri Boyaları Ve Boyama Teknikleri
  • Deri Üretim Prosesleri

Deri Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Deri Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş