Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bağcılık Bölümü Nedir? Bağcılık İş Olanakları Nelerdir?

Bağcılık Bölümü Nedir? Bağcılık İş Olanakları Nelerdir?

Bağcılık bölümü nedir, Bağcılık iş olanakları nelerdir, Bağcılık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 823 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bağcılık bölümü nedir?

Bağcılık bölümü, üzüm bağlarının yetiştirilmesi, bakımı, hasadı, üzüm işleme teknikleri ve şarap yapımı gibi konuları içeren bir tarım bölümüdür. Bu bölümde öğrenciler, üzüm bağlarının yetiştirilmesi ve yönetimi hakkında bilgi edinirler. Bunun yanı sıra, bağcılıkta kullanılan aletler, makinalar, tarım ilaçları ve gübreler hakkında da bilgi sahibi olurlar. Bağcılık bölümü, öğrencilerin üzüm bağlarının ekolojik gereksinimlerini, iklim faktörlerini ve diğer büyüme faktörlerini anlamalarını sağlar. Bu bilgiler, üzüm bağlarının optimal büyüme koşullarını sağlamak için kullanılır. Ayrıca, öğrenciler üzüm hasadı, depolama, üzüm işleme teknikleri ve şarap yapımı konularında da eğitim alırlar.

Bağcılık mezunu ne iş yapar?

Bağcılık bölümü mezunları, üzüm bağları ve şarap endüstrisi ile ilgili birçok kariyer fırsatı bulabilirler. Örneğin, bağcılık işletmelerinde, şarap üretim tesislerinde, tarım danışmanlık firmalarında, üzüm toplama ekipmanı üreten firmalarda veya üzüm işleme ve şarap üretimi hizmetleri veren firmalarda çalışabilirler. Ayrıca, bağcılık bölümü mezunları kendi şarap işletmelerini de kurabilirler.

Bağcılık bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bağcılık bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bağcılık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi Bağcılık 25+1 237.35800 1760292

2023 Bağcılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bağcılık bölümü dersleri nelerdir?

Bağcılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bağcılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Botanik
  • Toprak Bilgisi
  • Bağ Zararlıları
  • Asma Morfolojisi
  • Terbiye ve Budama
  • Bağ Hastalıkları
  • Asma Anatomisi
  • Kurutmalık Üzüm Yetiştiriciliği
  • Bağcılıkta Proje Hazırlama
  • Asma Fidanı Üretim Teknikleri

Bağcılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bağcılık bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş