Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Deniz Ulaştırma Ve İşletme Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Deniz Ulaştırma Ve İşletme Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü nedir, Deniz Ulaştırma ve İşletme iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 658 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü nedir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü, deniz taşımacılığı ve liman işletmeciliği alanında eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, deniz taşımacılığı ve liman işletmelerinin yönetimi, planlaması, işletilmesi ve kontrolü ile ilgili teknik bilgi ve becerileri edinirler. Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünde, deniz taşımacılığı, liman işletmeciliği, gemi işletmeciliği, denizcilik emniyeti, deniz hukuku, denizcilik ekonomisi, lojistik yönetimi, uluslararası ticaret, işletme yönetimi, muhasebe, finans ve pazarlama gibi dersler verilir. Ayrıca, öğrenciler, deniz taşımacılığı sektöründe kullanılan araçlar, ekipmanlar ve yazılımlar hakkında da bilgi sahibi olurlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme mezunu ne iş yapar?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü mezunları, deniz taşımacılığı sektöründe, limanlarda, nakliye firmalarında, denizcilik danışmanlık firmalarında, lojistik firmalarında ve diğer denizcilik sektörü işletmelerinde çalışabilirler. Ayrıca, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlar gibi diğer sektörlerde de iş bulabilirler. Mezunlar, deniz taşımacılığı sektöründe gelişen teknolojik ve yönetimsel değişimlere ayak uydurabilen, liderlik becerilerine sahip ve uluslararası deniz taşımacılığı yönetimi konusunda uzmanlaşmış profesyonellerdir.

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2024 Deniz Ulaştırma ve İşletme taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Deniz Ulaştırma ve İşletme taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü dersleri nelerdir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Gemi Makineleri
  • Denizcilik Kimyası
  • Manyetik Gyro Pusula
  • Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları
  • Elektronik Seyir Yardımcıları
  • Deniz İşletmeciliği
  • Denizde Güvenlik
  • Yük İstifi
  • Meteoroloji
  • Deniz Hukuku

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş