Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çin Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çin Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, Çin Dili ve Edebiyatı iş olanakları nelerdir, Çin Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 769 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü nedir?

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü, Çin dilini ve edebiyatını öğrenerek, Çin kültürü, tarihi, sanatı ve felsefesi hakkında bilgi sahibi olmayı amaçlayan bir bölümdür. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, Çince dilinin gramer yapısını, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini, Çin edebiyatı tarihi, şiir, roman, tiyatro ve deneme türleri hakkında bilgi edinirler. Ayrıca, Çin kültürü, tarihi, sanatı, felsefesi, politikası ve ekonomisi gibi konularda da eğitim alırlar.

Çin Dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapar?

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, Çin kültürü hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmuş kişilerdir. Bu nedenle, uluslararası iş dünyasında, turizm sektöründe, diplomatik misyonlarda, eğitim kurumlarında, medya sektöründe, araştırma merkezlerinde, uluslararası organizasyonlarda ve Çin dili ve kültürüne ilgi duyan diğer birçok alanda iş bulabilirler. Ayrıca, bölüm mezunları, çevirmen, tercüman, öğretmen, yazar, araştırmacı ve gazeteci gibi kariyer seçenekleri de bulabilirler.

Çin Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çin Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çin Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı (Çince) 40+1 439.07263 11986
Erciyes Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı 40+1 387.25527 28344
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı 30+1 362.71201 37420
Girne Amerikan Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı (Burslu) 10+0 247.72551 86528
Girne Amerikan Üniversitesi Çin Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli) 10+0 0 0

2023 Çin Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir?

Çin Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çin Dili ve Edebiyatı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çince Dinleme
  • Sinoloji’Ye Giriş
  • Sözlü Anlatım
  • Çin Tarihi
  • Kültürel Etkinlikler
  • Çin Edebiyatı ( Çağdaş Dönem)
  • Çin Kültür Tarihi
  • Çin Sanatı
  • Orta Çince Dilbilgisi
  • Türkçe-Çince Çeviri

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş