Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çim Alan Tesisi Ve Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çim Alan Tesisi Ve Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Çim Alan Tesisi ve Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 676 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü nedir?

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü, parklar, spor tesisleri, golf sahaları, bahçeler, yeşil alanlar ve diğer açık hava alanlarının tasarımı, kurulumu ve bakımı için gerekli olan bilgi ve becerileri öğreten bir bölümdür. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, bitki bilimi, toprak bilimi, peyzaj mimarisi, çim bakımı, çim hastalıkları, sulama teknikleri, pestisit kullanımı ve yönetimi, makine kullanımı ve bakımı gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, bölümde öğrencilere, planlama, bütçe yönetimi, personel yönetimi ve proje yönetimi gibi işletme yönetimi konuları da öğretilir.

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü mezunları, peyzaj mimarlığı firmalarında, belediyelerde, üniversitelerde, golf sahalarında, spor tesislerinde, botanik bahçelerinde, turizm işletmelerinde, özel çim bakım firmalarında ve park yönetimi şirketlerinde çalışabilirler. Ayrıca, kendi çim bakım şirketlerini de kurabilirler.

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çim Alan Tesisi ve Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Akdeniz Üniversitesi Çim Alan Tesisi ve Yönetimi 30+1 230.39957 1911901
Ege Üniversitesi Çim Alan Tesisi ve Yönetimi 30+1 227.29044 1983753

2023 Çim Alan Tesisi ve Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bitki tanıma
  • Çim alan tesisi ve yönetimi uygulama
  • Çim bitkileri tanımı
  • Çim bitki hastalıkları ve yönetimi
  • Tarımsal ekoloji
  • Çim alanlarda yabancı ot yönetimi
  • Toprak ve bitki besleme
  • Çim zararlıları biyolojisi ve yönetimi
  • Mevsimlik süs bitkileri
  • Spor alanlarında çim

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çim Alan Tesisi ve Yönetimi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş