Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çevre Temizliği Ve Denetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çevre Temizliği Ve Denetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü nedir, Çevre Temizliği ve Denetimi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 974 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü nedir?

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü, çevre kirliliğini önlemek, azaltmak ve kontrol altında tutmak için çalışan bir bölümdür. Bu bölüm, atık yönetimi, su kaynakları yönetimi, hava kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kontrolü, çevre sağlığı ve çevre politikaları gibi konulara odaklanmaktadır. Bu bölümde öğrenciler, çevresel kirliliğin kaynaklarını belirlemek, çevre kirliliğinin etkilerini değerlendirmek, atık yönetimi stratejileri geliştirmek ve uygulamak, çevre denetimi yapmak ve çevre yönetim sistemleri tasarlamak ve uygulamak için gerekli bilgi ve becerileri kazanırlar.

Çevre Temizliği ve Denetimi mezunu ne iş yapar?

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü mezunları, kamu kurumları, özel sektör firmaları, çevre danışmanlık firmaları ve sivil toplum örgütleri gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, atık su arıtma tesisleri, katı atık yönetimi tesisleri, endüstriyel tesisler, çevre laboratuvarları ve çevre denetim şirketleri gibi çeşitli işyerlerinde çalışma imkanları da bulunmaktadır.

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çevre Temizliği ve Denetimi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çevre Temizliği ve Denetimi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kocaeli Üniversitesi Çevre Temizliği ve Denetimi 60+2 228.89735 1946273

2023 Çevre Temizliği ve Denetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü dersleri nelerdir?

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çevre Yönetim Sistemleri
  • Temizlik Teknolojisine Giriş
  • Temizlik Ürünleri Kullanımı Ve Denetimi
  • Atık Yönetimi
  • Atık Toplama Ve Taşıma Yöntemleri
  • Temizlik Kimyasalları
  • Çevre Mevzuatı
  • Stok Ve Maliyet Kontrolü
  • Atıkların Değerlendirilmesi Ve Geri Kazanımı
  • Su Kalitesi Yönetimi

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş