Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çerkez Dili Ve Kültürü Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çerkez Dili Ve Kültürü Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çerkez Dili ve Kültürü bölümü nedir, Çerkez Dili ve Kültürü iş olanakları nelerdir, Çerkez Dili ve Kültürü mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 698 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çerkez Dili ve Kültürü bölümü nedir?

Çerkez Dili ve Kültürü bölümü, Çerkezlerin tarihi, kültürü, gelenekleri ve dilini öğreten bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, Çerkezlerin dil, edebiyat, folklor, müzik, dans, sanat, tarih, toplumsal yapısı gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, Çerkezlerin coğrafyası, siyasi ve ekonomik durumu gibi konulara da değinilir.

Çerkez Dili ve Kültürü mezunu ne iş yapar?

Çerkez Dili ve Kültürü bölümü mezunları, çeşitli alanlarda iş fırsatlarına sahiptir. Mezunlar, kültür turizmi sektöründe, müzelerde, arşivlerde, üniversitelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, medya ve yayıncılık sektöründe çalışabilirler. Bunun yanı sıra, dil ve kültür öğretmeni olarak görev alabilirler. Ayrıca, araştırmacı, yazar ve çevirmen olarak da çalışma fırsatları bulabilirler.

Çerkez Dili ve Kültürü bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çerkez Dili ve Kültürü bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çerkez Dili ve Kültürü taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Erciyes Üniversitesi Çerkez Dili ve Kültürü 30+1 230.58906 1040196
Düzce Üniversitesi Çerkez Dili ve Kültürü 30+1 228.33059 1065665

2023 Çerkez Dili ve Kültürü taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çerkez Dili ve Kültürü bölümü dersleri nelerdir?

Çerkez Dili ve Kültürü bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çerkez Dili ve Kültürü bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çerkezce Dinleme ve Konuşma
  • Çerkezce Dilbilgisi
  • Çerkezce Okuma ve Yazma
  • Çağdaş Çerkez Edebiyatı
  • Çerkez Kültürü
  • Biçimbilim
  • Yakın Dönem Çerkez Edebiyatı
  • Geleneksel Çerkez Edebiyatı
  • Çerkez Şiiri
  • Çerkez Dili Lehçeleri

Çerkez Dili ve Kültürü bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çerkez Dili ve Kültürü bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş