Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Jeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? Jeoloji Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Jeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? Jeoloji Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

Jeoloji Mühendisliği bölümü nedir, Jeoloji Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Jeoloji Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 760 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Jeoloji Mühendisliği bölümü nedir?

Jeoloji Mühendisliği, yer kabuğunu oluşturan kayaçlar, mineraller, toprak, su kaynakları, petrol, doğalgaz ve diğer doğal kaynakların araştırılması, bulunması, çıkarılması ve değerlendirilmesi ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır.

Jeoloji Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Jeoloji Mühendisliği mezunları, madencilik, petrol ve doğal gaz sektörü, inşaat, çevre, araştırma ve akademik sektörlerde iş imkanlarına sahiptirler. Bu sektörlerde, yeraltı kaynaklarının araştırılması ve çıkarılması, zemin etüdü ve inşaat projelerinde yeraltı koşullarının incelenmesi, çevre etkilerinin değerlendirilmesi, deprem araştırmaları, maden arama ve çıkarma gibi konularda çalışabilirler.

Jeoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Jeoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Jeoloji Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Jeoloji Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Jeoloji Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Jeoloji Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Jeoloji
  • Mineraloji
  • Petrografi
  • Yeraltı Suları Hidrolojisi
  • Jeofizik
  • Jeokimya
  • Yer Bilimleri
  • Jeoteknik
  • Yer Bilimleri Uygulamaları
  • Kaya Mekaniği

Jeoloji Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Jeoloji Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş