Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bilgisayar Operatörlüğü Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Operatörlüğü Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Operatörlüğü bölümü nedir, Bilgisayar Operatörlüğü iş olanakları nelerdir, Bilgisayar Operatörlüğü mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1144 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bilgisayar Operatörlüğü bölümü nedir?

Bilgisayar Operatörlüğü bölümü, bilgisayar donanımı ve yazılımı hakkında temel bilgileri öğreten bir eğitim programıdır. Bu bölüm, öğrencilere bilgisayar sistemlerinin nasıl kullanılacağı, programların nasıl çalıştırılacağı, veri girişinin nasıl yapılacağı ve diğer temel işlemleri gerçekleştirme becerilerini kazandırmayı amaçlar. Bilgisayar Operatörlüğü bölümünde, öğrenciler genellikle ofis uygulamaları, veri tabanı yönetimi, iletişim teknolojileri, web tasarımı ve temel programlama dilleri hakkında bilgi edinirler. Ayrıca, bilgisayar donanımı, yazılımı ve ağ yönetimi konuları da öğretilir.

Bilgisayar Operatörlüğü mezunu ne iş yapar?

Bilgisayar Operatörlüğü bölümü, özellikle ofis işlerinde bilgisayar kullanımı gerektiren işlerde çalışmak isteyen kişilere uygun bir seçenektir. Mezunlar, bilgisayar operatörü, teknik destek uzmanı, veri giriş uzmanı ve diğer bilgisayarla ilgili mesleklerde çalışabilirler.

Bilgisayar Operatörlüğü bölümünde en iyi 3 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bilgisayar Operatörlüğü bölümünde en iyi 3 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bilgisayar Operatörlüğü taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Operatörlüğü 40+1 270.88349 1170065
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Operatörlüğü (İÖ) 30+1 248.16148 1546625
Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Operatörlüğü 11+1 0 0

2023 Bilgisayar Operatörlüğü taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bilgisayar Operatörlüğü bölümü dersleri nelerdir?

Bilgisayar Operatörlüğü bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bilgisayar Operatörlüğü bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bilgisayar Destekli Sunum
  • Algoritma ve Programlamaya Giriş
  • Veri Yapıları ve Programlama
  • Grafik ve Animasyon
  • Bilgisayar Operatörlüğü Yazılı ve Sözlü Anlatım
  • Veri Yapıları ve Programlama
  • İnternet Ortamında Yazarlık Dilleri Uygulaması
  • Bilgisayar Destekli Tasarım
  • 3B Yazıcı Kullanımı
  • Matematiksel Düşünme

Bilgisayar Operatörlüğü bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bilgisayar Operatörlüğü bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş