Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Batı Dilleri (İngiliz Dili Ve Edebiyatı) Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Batı Dilleri (İngiliz Dili Ve Edebiyatı) Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) mezunları ne iş yapar?

Üniversite Bölümleri 765 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümü nedir?

Batı Dilleri İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü, lisans düzeyinde bir programdır ve öğrencilere İngilizce dilinin edebi, kültürel ve tarihi yönlerini öğretmeyi amaçlar. Bu programda, öğrenciler İngiliz edebiyatı, dilbilgisi, yazma becerileri, dil tarihi, sosyoloji, kültür ve tarih gibi konularda eğitim alırlar. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri, farklı dönemlerde yazılmış olan İngilizce edebiyat eserleri hakkında bilgi edinirler. Shakespeare, Jane Austen, Charles Dickens, William Wordsworth, T.S. Eliot gibi ünlü yazarların eserlerini okur, analiz eder ve yorumlarlar. Ayrıca, İngilizce dilbilgisi, dil tarihi ve dil bilimine de ağırlık verilir.

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, dil, edebiyat ve kültür alanlarında iş bulma fırsatları elde edebilirler. Yayınevleri, gazeteler, dergiler, televizyon kanalları, radyo istasyonları, turizm şirketleri, öğretim kurumları, özel şirketler, reklam ajansları, halkla ilişkiler firmaları gibi birçok sektörde iş bulma imkanı bulabilirler. Ayrıca, yüksek lisans programlarına devam ederek akademik kariyer yapma imkanı da vardır.

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) 5+0 271.14592 75188

2023 Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümü dersleri nelerdir?

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Metin Okuma ve İnceleme
  • Kültürel Etkileşimler
  • Ortaçağ İngiliz Edebiyatı
  • Edebiyat Kuramı ve Eleştiri
  • Viktorya Dönemi Edebiyatı
  • Psikolojiye Giriş
  • Modern Drama
  • Restorasyon Dönemi ve18.yy. Edebiyatı
  • Amerikan Edebiyatı Tarihi 17. yy – 19. yy
  • Ortaçağ İngiliz Edebiyatı

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Batı Dilleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı) bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş