Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Arkeoloji Ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Arkeoloji Ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü nedir, Arkeoloji ve Sanat Tarihi iş olanakları nelerdir, Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 893 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü nedir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü, insanlık tarihindeki kültürel ve sanatsal gelişmeleri araştıran, analiz eden ve sözel puan türü ile öğrenci alan bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, arkeolojik, sanatsal ve tarihsel verileri kullanarak, eski dönemlerden günümüze kadar olan insanlık tarihindeki sanatsal, mimari, arkeolojik ve kültürel yapıları ve eserleri inceleyerek anlamaya çalışırlar. Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde öğrenciler, antik çağlardan modern çağa kadar insanlık tarihindeki sanatsal, mimari ve kültürel eserlerin analizi, tarihi eserlerin korunması ve restorasyonu, arkeolojik kazı teknikleri, sanat tarihi metodolojisi, estetik ve sanatsal teori gibi konuları öğrenirler.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunu ne iş yapar?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunları, özel veya kamu sektöründe müzelerde, kültürel miras koruma ve restorasyon projelerinde, arkeolojik kazı projelerinde, turizm sektöründe, sanat galerilerinde ve sanatsal eserlerin korunması ve restorasyonu konusunda danışmanlık firmalarında çalışabilirler. Ayrıca, sanat tarihi ve arkeolojik araştırmalar yürüterek, tarihi eserlerin korunması ve restorasyonu alanlarında araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunabilirler.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde en iyi 3 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Arkeoloji ve Sanat Tarihi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi (İngilizce) (Burslu) 3+0 499.92336 216
Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi (İngilizce) (%50 İndirimli) 9+0 395.22665 27178

2023 Arkeoloji ve Sanat Tarihi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü dersleri nelerdir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Eski Yakın Doğu Sanatı ve Arkeolojisi
  • Osmanlı Dönemi Sanatı ve Arkeolojisi
  • Anadolu Arkeolojisi
  • Geç Antik Çağ ve Bizans Uygarlıkları
  • Eski Mısır Sanatı ve Arkeolojisi
  • Eski Yunanlar ve Romalılar
  • Sanat Tarihi ve Görsel Kültür
  • Görsel Kültürün Anlaşılması
  • Müzecilik
  • Osmanlıca Dili

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş