Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Arıcılık Bölümü Nedir? Arıcılık İş Olanakları Nelerdir?

Arıcılık Bölümü Nedir? Arıcılık İş Olanakları Nelerdir?

Arıcılık bölümü nedir, Arıcılık iş olanakları nelerdir, Arıcılık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1164 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Arıcılık bölümü nedir?

Arıcılık bölümü, arıların yaşam döngüsü, üreme, beslenme, hastalıkları ve arıcılık yöntemleri hakkında teorik ve pratik eğitim veren bir ön lisans programıdır. Bu bölümde, arıların ekonomik değeri, bal ve diğer arı ürünleri üretimi, üretim süreci ve yönetimi hakkında da bilgi verilir. Arıcılık bölümü öğrencileri, arıcılık sektöründe kullanılan araç ve gereçleri, arı kolonisi yönetimi, arı hastalıkları ve zararlıları, bal hasadı ve işleme teknikleri, arı ürünleri pazarlaması, arılarla ilgili yasal düzenlemeler gibi konuları öğrenirler. Ayrıca, arıların ekolojik önemi, arıların beslenmesi, arıların yaşam alanları gibi konular da bu bölümde yer alır.

Arıcılık mezunu ne iş yapar?

Arıcılık bölümü mezunları, özel veya devlet sektöründe arıcılık işletmelerinde, arıcılık ürünleri satan işletmelerde, arı hastalıklarıyla mücadele eden kuruluşlarda, arı ürünleri satan işletmelerde çalışabilirler. Ayrıca, kendi arıcılık işletmelerini kurabilirler. Arıcılık bölümü mezunları, bal üretimi ve diğer arı ürünleri alanlarında araştırmalar yaparak, arıcılık sektörüne katkıda bulunabilirler.

Arıcılık bölümünde en iyi 3 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Arıcılık bölümünde en iyi 3 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Arıcılık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Düzce Üniversitesi Arıcılık 20+1 237.40639 1759270
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arıcılık 25+1 236.45173 1779383
Bingöl Üniversitesi Arıcılık 20+1 230.32969 1913447

2023 Arıcılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Arıcılık bölümü dersleri nelerdir?

Arıcılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Arıcılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Arı Anatomisi ve Fizyolojisi
  • Botanik
  • Zooloji
  • Bal Arısı Hastalıkları
  • Arıcılıkta Yapay Tohumlama
  • Ana Arı Üretim Tekniği
  • Bal ve Bal Teknolojisi
  • Arıcılıkta Mevsimsel Çalışmalar
  • Biyokimya
  • Arı Ekosistemi

Arıcılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Arıcılık bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş