Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kooperatifçilik Bölümü Nedir? Kooperatifçilik İş Olanakları Nelerdir?

Kooperatifçilik Bölümü Nedir? Kooperatifçilik İş Olanakları Nelerdir?

Kooperatifçilik bölümü nedir, Kooperatifçilik iş olanakları nelerdir, Kooperatifçilik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1113 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Kooperatifçilik bölümü nedir?

Kooperatifçilik, kooperatiflerin yönetimi, kuruluşu, işletilmesi, pazarlaması, muhasebesi, hukuku gibi konuları öğreten bir bölümdür. Kooperatifçilik bölümü, öğrencilere işletme, muhasebe, finans, tarım, hayvancılık, gıda üretimi, turizm, sağlık, enerji gibi birçok sektörde kooperatiflerin kurulumu, işletilmesi, yönetimi ve pazarlaması konularında eğitim vermektedir.

Kooperatifçilik mezunu ne iş yapar?

Kooperatifçilik mezunları, kooperatifler, kalkınma ajansları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, özel sektör, tarım ve hayvancılık kooperatifleri, gıda kooperatifleri, sağlık kooperatifleri, turizm kooperatifleri, enerji kooperatifleri gibi birçok alanda çalışabilirler. Kooperatiflerin yönetimi, muhasebesi, pazarlaması, hukuku gibi konularıyla ilgili işlerde görev alabilirler. Kooperatiflerin kuruluşu, işletilmesi ve yönetimi konularında danışmanlık yapabilirler. Ayrıca, kooperatiflerin yerel ve ulusal düzeydeki faaliyetlerini izlemek, değerlendirmek ve raporlamak için çalışabilirler.

Kooperatifçilik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kooperatifçilik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kooperatifçilik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kooperatifçilik bölümü dersleri nelerdir?

Kooperatifçilik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kooperatifçilik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kooperatif Hukuku
  • Kooperatif İşletmeciliği
  • Kooperatif İşletmelerin Mali Yönetimi
  • Kooperatiflerin Muhasebe ve Denetimi
  • Tarım Kooperatifleri
  • Kredi Kooperatifleri
  • Tüketim Kooperatifleri
  • Üretim Kooperatifleri
  • Kooperatif Pazarlama
  • Uluslararası Kooperatifçilik

Kooperatifçilik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kooperatifçilik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş