Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Zeytincilik Ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Zeytincilik Ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü nedir, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar, cevapladık.

Üniversite Bölümleri 602 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü nedir?

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü, zeytin ağacının yetiştirilmesi, zeytinin hasat edilmesi, işlenmesi ve ürünlerinin elde edilmesi konularını kapsayan bir tarım bölümüdür. Bu bölümde öğrenciler, zeytin bahçelerinin yönetimi, zeytin ağaçlarının budanması, hastalık ve zararlılarıyla mücadele, hasat teknikleri, zeytinin işlenmesi ve zeytinyağı üretimi gibi konularda eğitim alırlar.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü mezunları, tarım sektöründe çalışabilirler. Zeytin bahçelerinin yönetimi, zeytin ağaçlarının bakımı ve zeytin hasadı gibi konularda danışmanlık hizmeti verebilirler. Ayrıca, zeytin işleme tesislerinde işletme müdürü, üretim yöneticisi, teknik personel, kalite kontrol uzmanı gibi görevlerde de çalışabilirler. Ayrıca, zeytin yağı üreten firmaların Ar-Ge departmanlarında görev alabilirler.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Zeytin Bahçeleri Yönetimi ve Bakımı
  • Zeytin Hasat Teknolojisi
  • Zeytin İşleme Teknolojisi I: Yağ Üretim Teknolojisi
  • Zeytin İşleme Teknolojisi II: Zeytin ve Zeytinyağı Analizi
  • Zeytin ve Zeytinyağı Pazarlama ve Satış
  • Zeytin Yetiştiriciliği ve Zeytin Çeşitleri
  • Zeytin Ağaçlandırması ve Aşılama
  • Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele
  • Zeytin Bahçelerinde Gübreleme ve Sulama
  • Zeytin Yetiştiriciliğinde Modern Yöntemler

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş