Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yurtdışı Eğitimin Burslu Hali; YLSY (MEB) Bursu Nedir?

Yurtdışı Eğitimin Burslu Hali; YLSY (MEB) Bursu Nedir?

Lisans eğitiminin devamında lisansüstü eğitime devam etmek isteyenleri hemen buraya alalım. Ylys nedir, Devletin verdiği Meb bursu nedir, anlatalım.

Yurtdışı 1436 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

YLSY, MEB Bursu Nedir?

Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının giderilmesi amacıyla zorunlu hizmet karşılığında Milli Eğitim Bakanlığımızca yürütülen yurt dışı lisansüstü eğitim bursluluk programıdır. Peki, Ylys’ye hangi bölümler başvurabilir? Sadece yüksek lisans ve doktora öğrenimi için başvuru yapılabilir.

Yurtdışında nasıl burslu eğitim alabilirim?

Yurtdışında eğitim alıyorsanız ve burs almak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var. Yurtdışında burslu eğitim almak için yaş şartlarını, lisans için lise diploması ya da yüksek lisans üniversite diploması, akademik not ortalaması, TOEFL ya da IELTS puanları gibi şartları karşılayarak başvuru oluşturabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra belirtilen tarihten itibaren yurtdışı eğitim bursu almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca YLSY yurt dışı lisansüstü eğitimi için bazı başvurular yapmalısınız.

YLSY Bursu neleri karşılıyor?

YLSY bursu birçok ihtiyacınızı karşılıyor. Yurt dışı okul ücretlerinizin tamamını, yurt içinde ve yurt dışında sağlık masraflarınızı, yurt içi ve yurt dışı ulaşım masraflarınızı, sınav ücretleriniz, kırtasiye giderleriniz gibi ihtiyaçlarınızı karşılıyor ve aylık Meb bursuyla ihtiyaçlarınızın çoğu karşılanmış oluyor. Ayrıca yeterli dile sahip değilseniz 6 ay kadar dil eğitiminizi karşılıyor.

YLSY Bursuna başvuru şartları nedir?

Bu bursluluk programına başvuru yapmak istiyorsanız Ales puanınızla ÖSYM sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz. YLSY başvuru şartları bulunduğu için bu şartlara sahip olmanız gerekiyor. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız, en az lisans mezunu olup 30 yaşını geçmemiş olmalısınız, Lisans mezuniyet ortalamanız 4 üzerinden 2,50 ya da 100 üzerinden en az 65 olacak şekilde başvuru yapabilirsiniz, ALES’ten 70 puan yapmakta şartlardan biridir ve bu ALES puanının geçerlilik süresini yitirmemiş olması gerek, YLSY’den döndükten sonra Türkiye’nin her yerinde çalışabilmesi, sağlık durumu ile ilgili bazı şartları karşılaması ve erkekseniz askerlikle ilişiğiniz olmaması gerekiyor. Bu şartları yerine getiren; Ales puanları ve lisans not ortalamaları değerlendirmeye alınarak üstünlüğü olan adaylar, ilan edilen kontenjan sayısının üç katı kadar ÖSYM tarafından sözlü mülakata davet edilir. Sözlü sınavda alan bilgisine hakim olan, iletişim becerileri kuvvetli olan, bilimsel gelişmelere açık ve akademik çalışmalara yatkın olan adaylar komisyon tarafından seçilir.

YLSY Bursu’na Başvuru Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

YLSY başvurusu için REBUS üzerinden yapılan duyurular veya açıklanan YLSY kılavuz belgesinden takip edilmelidir. YLSY başvuru zamanı geldiğinde REBUS üzerinden ilgili alanlara gerekli belge ve bilgiler girilerek başvuru yapılır. Yapılan başvurular incelenerek belirlenen kontenjanın üç katı fazlası öğrenci mülakata çağırılarak değerlendirilir. Hak kazandığımıza bağlı olarak yurt dışında öğrenim görmek üzere YLSY bursu alabilirsiniz.

YLYS Bursu Dil Şartı Var Mıdır?

YLYS programı kapsamında yabancı dil şartı bulunmaktadır. Tercih edilen üniversitenin dil yeterlilik puanlarını karşılamayan adaylar Milli Eğitim Bakanlığımızca finansa edilmiş yurt içi veya yurt dışında dil eğitim programlarından istemeleri halinde yardım alabilirler. Yeterli dile sahip olmak için 6 ay kadar bakanlığımızca eğitim hakkınız finansa edilir.

Başvurular hangi durumlarda geçersiz sayılır?

Başvuruların geçersiz sayıldığı durumlar aşağıdaki gibidir;

Hangi ülkelerde öğrenim görülebilir?

YLSY kapsamında neredeyse tüm ülkelerde yurt dışında lisans öğrenimi vs. görülebilir. Fakat bu durum değişiklik gösterebileceğinden dolayı her yıl YLSY tercih öncesinde seçilebilecek ülke kılavuzu yayınlanır. Bu kılavuza göre istediğiniz ülkeleri tercih edebilirsiniz.

YLSY Bursu Alan Öğrenciler Hangi Pozisyonlarda Çalışır?

YLSY bursuyla öğrenciler yurt dışı eğitimi almadan önce hangi firma adına nasıl çıkacağı belirlenir. Bu tercihe göre öğrencinin eğitim planlaması hem öğrenciye hem de firmalara göre yapılır.

YLSY Bursu Geri Ödemeli Midir?

Verilen burs karşılıklıdır. Bursun geri ödemesi iki farklı durumda yapılabilir: Yurt içinde resmî burslu statüde öğrenim aldığı süre kadar, Yurt dışında resmî burslu veya kısmi burslu statüde öğrenim aldığı sürenin iki katı kadar zorunlu hizmetle yükümlü olacaklardır. Bu şartları kabul etmiş olarak YLSY tercih edebilirsiniz.

YLSY Bursu almaya hak kazanan öğrencilerin hazırlaması gereken belgeler

YLSY bursu almaya hak kazanan öğrenciler hazırlaması gereken belgeler, bakanlığımızca hazırlanan başvuru kılavuzundan detaylı olarak incelenebilir. Bu kılavuz dahilinde REBUS sistemi üzerinden tüm işlemlerin yapılması hedeflenmektedir.

Öğrenciler en çok tercih ettiği İngiliz Üniversiteleri

İyi bir dil puanına, yükseköğretim kurumundan edindiğiniz diplomaya ve lisans mezuniyet notunun istenilen seviyede almış olmak size başvuruya hak kazanan adaylardan biri yapacaktır. YLSY kapsamında ülke seçme ve yerleştime için olmak üzere yapılan tercihlerde en çok tercih edilen İngiliz Üniversiteleri;

İçeriği Paylaş