Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yurtdışı Deneyiminiz İçin Eşsiz Bir Destinasyon: İspanya’da Erasmus

Yurtdışı Deneyiminiz İçin Eşsiz Bir Destinasyon: İspanya’da Erasmus

Şüphesiz ki İspanya’da Erasmus yapmak her öğrencinin hayali. Peki, siz hiç bu deneyimi yaşamış birinden dinlediniz mi? Hadi Başlayalım.

Yurtdışı 2585 Güncelleme: 2 yıl önce 3 yıl önce

Madrid’de Erasmus yapmak

İspanya, sahip olduğu Akdeniz iklimi, yemek kültürü, sıcakkanlı insanları ve yaşam tarzıyla Türkiye ile çok sayıda benzerlikleri bulunan bir ülkedir. İspanya’da Erasmus yapmak, her üniversite çağındaki türk genci gibi sizin de hayallerinizi süslerken, sizi nelerin beklediğini bilmek, gitmeden öce İspanya kültürü ve geleneklerini öğrenmek önemli bir ön hazırlıktır ve bu hazırlık, İspanya’daki ilk günlerinizde size oldukça katkı sağlayacaktır. Bu noktada, hayatımın en güzel dönemlerini geçirdiğim İspanya’nın Madrid şehrindeki Erasmus tecrübemi sizinle paylaşmak isterim. Okuyacağınız bu makale tamamen kişisel tecrübelerimden yola çıkarak, bir türk öğrencisi gözüyle İspanya’da karşılaştığım durumlara subjektif bakış açımdan oluşmaktadır.

İspanya Erasmus üniversiteleri

İspanya ile ilgili tecrübelerimi paylaşmadan önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum. “Erasmus için en uygun ülke hangisidir?” diye bir sorunun cevabı malesef mümkün değildir. Bu tam olarak sizin yaşam tarzınız, zevkiniz ve içinde bulunmak istediğiniz çevreye göre değişkenlik gösterir. Bir örnek vermem gerekirse İspanya kültürü benim hayatımda bir dönüm noktası oluştururken, burda tanıştığım ilk türk arkadaşım çevresel şartlara ve yabancı bir kültüre uyum sağlayamadığı için 20 gününü tamamlayamadan bursunu iptal edip dönmek zorunda kaldı. Gitmeden önce de İspanya Erasmus üniversitelerini araştırmanızı öneririz.

Yurtdışı Eğitim için İspanya’da Erasmus

Erasmus’ta Ülke Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erasmus Değişim Programı kabulünün ilk şartı, üniversitenin yapacağı dil sınavından başarıyla geçmek ve tabiki iyi bir not ortalamasına sahip olmak. Bu şartları sağladıktan sonra, üniversitenizin anlaşmalı olduğu ülkeler ve üniversitelerin listesini heyecanla kontrol edeceksiniz. Burada yapılan en büyük hatalardan bir tanesi ülkenin ismine ve etiketinin cazibesine katılıp, üniversiteyi okuyacağınız şehiri göz ardı etmek.

Şu bilinmelidir ki Erasmus hayatınızı güzelleştirecek ya da kötüleştirecek olan seçeceğiniz ülke ya da üniversite değil, gideceğiniz şehirdir. İspanya’da Madrid, Barcelona, ve Sevilla gibi turistik ve mükemmel şehirler olduğu gibi, Cuenca, Tarragona gibi çok kısıtlı sosyal imkanları olan şehirlerde vardır. Barcelona’da Erasmus veya Madrid’de Erasmus yapmak oldukça güzeldir ancak ekonomik anlamda zor yanlarıda vardır. O yüzden hangi tercihi yapacak olursanız, her şeyden önce listelerdeki şehirlere dikkat edip iyi araştırmalısınız.

İspanya’da Erasmus Yapmanın Avantajları

Sizlere İspanya'da Erasmus yapmanın avantajlarını en güzel şekilde sıraladım.

Yurtdışı Eğitim için İspanya’da Erasmus

Sıcakkanlı İnsanlar

İspanya’da beni en çok etkileyen unsurlardan biri insanların sıcakkanlılığı. Yeni bir ülkede yeni bir hayata başlarken en önemli noktalardan biri, yerel insanlarla kuracağınız ilişki ve sosyal yaşam olduğunu düşünüyorum. Bu bağı ne kadar çabuk ve güçlü oluşturursanız, bulunduğunuz ortama uyum sağlamanız o kadar sağlıklı olur. Akdeniz insanı iklimi gibi sıcaktır derler ya, işte bunu net olarak Madrid’te yaşadım. Ne türk olmamdan dolayı ne de İspanyolcayı iyi bilmediğimden dolayı ciddi sıkıntılar yaşamadım ve genel olarak anlayışlı insanlarla karşılaştım. Bu da İspanya’ya çabuk ısınmamda etkili oldu. İyi ki İspanya’yı tercih etmişim dedim. Yurtdışı eğitim için en iyi ülkelerden biri olduğu kanısına da varmış oldum.

Büyükşehir İmkanları

İspanya’nın bir çok şehrini görme fırsatı buldum. Beni burada en çok şaşırtan konulardan biri şehirler arasındaki ekonomik ve sosyal uçurum. Yaşadığım Madrid şehri gerek kültürel gerekse de turistik anlamda bir çok imkana sahip imrenilecek bir şehirken, hemen kuzeyinde bulunan Salamanca şehri, Türkiye’nin bir çok şehrinden daha kötü imkanlara sahip bir yer olduğunu söylemeliyim. Genel olarak Madrid, Barcelona ve Sevilla gibi şehirler oldukça iyi imkanlara ve üniversitelere sahip. “İspanya’da yaşam masrafları pahalı mı?” veya “Buralar güzel de hayat pahalı değil mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet diğer şehirlere göre pahalı ancak burada yaşayan milyonlarca insan var ve ekonomik gücü yüksek üst sınıf insanlar olduğu gibi, orta sınıf ve öğrenci topluluğuda oldukça fazla. O yüzden gerek yemek konusunda gerekse de ev kiraları konusunda bütçenize uygun kalacak yerler bulmakta zorlanmayacaksınız. Öğrenciler genel olarak büyük şehirlerde şehir merkezinde vakit geçirebilirler. İspanya’da da bu böyle. Ancak dışarıda yemektense evde yemek daha fazla paranızın kalmasına sebep oluyor.

Yurtdışı Eğitim için İspanya’da Erasmus

İspanyolca Öğrenmek

İspanya’da Erasmus yapmanın en büyük avantajı İspanyolca öğrenmek. Bu bir senede olacak iş değil ama, iyi bir sosyal çevreniz olursa belli bir kulak aşinalığıyla beraber hiçte fena olmayan bir temel alabilirsiniz. Döndükten sonra benim gibi İspanyolca dil kurslarına da yazılırsanız o aşinalığı kaybetmeden kendinizi yavaş yavaş geliştirebilirsiniz. Ayrıca İspanya’da Erasmus Stajı yaparak kendinize daha fazla gelişim sağlayabilirsiniz. Tabi İspanya’da Erasmus masraflarını göz ardı etmeyin.

Siesta

İspanyol kültüründe en sevdiğim özelliklerden biri de benim gibi uykucu bir toplum olması. Eğer olurda İspanya da resmi bir kuruma işiniz düşerse sakın son güne bırakayım demeyin. Öğle vakti “siesta” denilen bir uyku keyifleri var. Öğlen 12:00 dan başlayıp saat 16:00’ı bulabilen bu öğlen uykusu keyfi boyunca bütün resmi yerler, hatta resmi olmayan berberler marketler bile kapalı. Ancak merak etmeyin bu uyku keyfini gece geç saatlerde uyuyarak telafi ediyorlar. Zira İspanya da bir akşam yemeğine davetliyseniz, saat 22:00’den önce akşam yemeği yemediklerini bilmenizi isterim.

İspanya’da öğrenci olmak, hayatınızda deneyimleyeceğiniz en büyük tecrübelerden biri olmakla beraber, Türkiye’ye dönünce bunu çok daha iyi anlayacaksınız. Hayatınızda geriye baktığınızda bir çok anı, insan ve kültürel zenginlik biriktirmek oldukça önemlidir ve İspanya deneyimi bu anlamda size oldukça fazla zenginlikler katacaktır. Vize başvurusunu 90 gün öncesinden yapın. Daha fazla bilgi almak için soru cevap forumlarına katılabilir, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketinden yardım alabilirsiniz. Seyahat etmeyi seviyorsanız Schengen vizesi alabilirsiniz. Ve en önemlisi gitmeden önce İspanyolca öğrenmeye başlayın derim.

İçeriği Paylaş