Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Aiesec Global Volunteer Gönüllülük Projesi İle Prag'da Yaşam

Aiesec Global Volunteer Gönüllülük Projesi İle Prag'da Yaşam

Erasmus, work&travel… Biraz farklılık ile size Aiesec Global Volunteer ile yaptığım gönüllülük projesinden ve Prag’daki yaşamımdan bahsetmek istiyorum.

Yurtdışı 5643 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Aiesec Nedir?


Kısaca bir bilgi verecek olursam, Aiesec Global Volunteer bir gönüllülük projesi ve bir sürü ülkede birçok şey yapabiliyorsunuz. Örneğin okullarda kendi kültürünüzü tanıtmak, öğretmenlik yapmak, çocuklarla yaz kampına gitmek gibi birçok farklı alternatif bulunuyor. Ancak bu sefer 6 ay ya da 1 sene kadar uzun sürelere ihtiyacınız yok, proje için minimum 8 hafta yeterli oluyor. Ayrıca Aiesec’te okuduğunuz bölüme göre iş projeleri de yer alıyor. Ben gönüllü olarak projeye gitmek istedim çünkü sürelerin uzun olması beni biraz korkutmuştu. Ancak ikinci bir fırsatım olsaydı bu kez para kazanma odaklı Aiesec projelerini tercih ederim diye düşünüyorum.

Aiesec Global Volunteer Gönüllülük Projesi İle Prag'da Yaşam

Aiesec'le gidilen ülkeler


Aiesec Global Volunteer ile neredeyse tüm dünya ülkelerine gidebiliyorsunuz. Mısır, Brezilya, Sırbistan, Yunanistan, Hindistan, Ukrayna, Hollanda, Fransa, Çek Cumhuriyeti gibi sayamayacağımız birçok ülke daha mevcut. Projelerin tarihlerine ve şartlara göre bu seçimi yapmaktasınız. Aiesec başvuru sürecini tamamladıktan sonra Aiesec mülakatlarına katılarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Ben başvurduğum bu gönüllülük projesinde okullarda hem öğretmenlik yapıp hem de kendi kültürümü tanıttım. Lokasyon olarak Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ı seçtim, iyi ki de seçmişim, sanırım gördüğüm en güzel şehir kendisi!


İlk yurtdışı deneyimi


8 haftalık olarak başlayacağım süreçte çok heyecanlıydım. Projede kalacak yeri Aiesec karşılıyor. Aile yanında, yurtta, otelde ya da projedeki farklı ülkelerden arkadaşlarınızla evde konaklayabiliyorsunuz ve bu kaldığınız yer haftalık olarak değişiyor, her hafta farklı okul belki de farklı bir şehirde oluyorsunuz. Bunun dışında okuldaki öğle yemeklerinizi de Aiesec Global Volunteer projesi karşılıyor.

Aiesec Global Volunteer Gönüllülük Projesi İle Prag'da Yaşam

İlk gittiğim günü hiç unutmam, Prag’a başvurdum ve yarım saatlik bir facetime Aiesec mülakatı sonrası onaylandım, çat pat İngilizce konuşmanız yeterli oluyor, ülkeye göre seviye değişiyor tabi ki. İlk yurt dışı deneyimim öncesi İngilizce bildiğimi zannediyordum fakat yağmurlu bir ilk günde her ülkeden minimum 50 kişi birbirleriyle tanışıp sohbet ederken konuşamadığımı farkettim. Ve kimsenin benimle iletişim kurmamasını istedim. Çok korkunç başlayan ve sadece 8 haftanın sonunda çok iyi bir İngilizce öğrendim. Kural, aynı ülkeden iki insanın aynı yerde kalmamasıydı ve iyi ki öyleydi. Böyle olunca anlaşabilmek için çeviriyle başladığım süreçte hala görüştüğüm çok yakın arkadaşlarım oldu.

7/24 beraber vakit geçirince, bir şekilde yol sormaya çekinirken dedikoduya geçiş evresi oluyor ve bu insana aşırı keyif veriyor.

Aiesec Global Volunteer Gönüllülük Projesi İle Prag'da Yaşam

Ne iş yaptım?


Aiesec Global Vlounteer projesindeki okul sürecimde ise, 6-18 yaş arası öğrencilerim oldu, hem küçük hem genç. Türkiye’nin yemeklerini, oyunlarını, şarkıları aklınıza gelebilecek her şeyini öğrettim ve çok keyifliydi, böyle olunca öğrencilerimle de ortak dil olarak hep İngilizce konuştuk, günlük hayatta sadece İngilizce konuşmaya başladığımız o evre sonunda düşünürken bile İngilizce düşünmeye başlamıştım.

Prag'da gezilecek Yerler


Prag’da yaşamak oldukça güzel. Şehrin tarihi dokusu resmen içinize işliyor. Belki de Avrupa’da old town tanımını taşıyan en iyi şehirlerden biri bence. Prag’da gezilecek yerlerin başında Prag Kalesi, Cumhuriyet meydanı ve Kral yolu geliyor. Ayrıca çok turist çeken bir kent olduğu için günü birlik turlara da katılmanız mümkün.


Prag lokasyon olarak birçok Avrupa ülkesine de yakın bir ülke, haftanın 5 günü yarım gün okullarda eğitim verdikten sonra öğleden sonramız ve hafta sonumuz boştu. Ben de bu sırada Almanya’da Münih şehrini ve Avusturya’da Viyana’yı ziyaret etme şansı buldum. Favori şehrim yine de Prag oldu, tamamen her yer kartpostal gibi veee en önemlisi Çek Korunası para birimi olduğu için Türk Lirası’nın değeri daha yüksek ve ucuz bir ülkeydi. Maddi açıdan da zorluk yaşamayacağınıza eminim. Bu arada yurtdışı eğitim fikriniz varsa önerebileceğim en iyi şehirlerin başında Prag geliyor. Bir düşünün!

Aiesec Global Volunteer Gönüllülük Projesi İle Prag'da Yaşam

Bir sürü güzel anıya, dünyadan birçok arkadaşa sahip oldum, hem öğretmenlik yaptım hem İngilizce öğrendim ve hem yurt dışı deneyimim oldu. Bunları da sizinle paylaşmak istedim, heyecan ve korku duygusu şuanda sadece ‘’ iyi ki ‘’ ve özlemle sonuçlandı.

Umarım hayalinizdeki ülkeye gidip hayalinizdeki gibi bir süreç sizi bekliyordur.


İçeriği Paylaş