Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Lisans eğitimini tamamlayanlar kendilerini geliştirmek adına yüksek lisans eğitimi alabilmektedirler. Peki, Yüksek Lisans nedir, yüksek lisans nasıl yapılır?

Eğitim 2230 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Lisans eğitimlerini tamamlamak üzere olan ya da mezun olan öğrenciler kariyer planlamalarını yaparken yüksek lisans yapmayı düşünebilirler. Yüksek lisans eğitimi almak için gerekli olan bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren adayların tezli ya da tezsiz yüksek lisans başvurusu yapmaları mümkün olmaktadır. Bu yazımızda yüksek lisans nedir ve nasıl yapılır gibi başlıkları inceleyeceğiz

Yüksek Lisans ( Master ) Nedir?

Lisans eğitimini tamamlayan kişilerin akademik kariyerde atacakları ilk adımı kendini belirli bir alanda geliştirmek amacıyla yüksek lisans yapmaları olacaktır. İngilizcede usta anlamına gelmekte olan master kelimesi Türkiye’de sıklıkla kullanılmaktadır. Türkiye’de tezli ya da tezsiz olacak şekilde yapılmaktadır.

Yüksek Lisans Programına Nasıl Yerleşilir?

Yüksek Lisans programına yerleşmek için bazı sınav sonuçlarına ve belgelere ihtiyacınız olacaktır. Başvuru yapılacak enstitünün başvuru şartlarına bakılarak hangi sınavlara girmeniz gerektiğini ve hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Başvurular yapıldıktan sonra başvuran kişiler listelenir ve açılan kontenjanda puanı geçen adayların başvuru yapma hakları vardır. Yüksek lisans programına başlamak için bu adımları takip edebilirsiniz.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisanstan farklı olarak tez yazılması zorunluluğu vardır. Öğrencilerin bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak bilgilere erişmesi buldukları bilgileri derleyerek yorumlaması ve değerlendirme yeteneği kazanması amaçlanmaktadır.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz ve tezli yüksek lisans arasındaki fark isimlerinden de anlaşılacağı gibi tezsiz yüksek lisansta tez yazma zorunluluğu olmamasıdır. Tezsiz yüksek lisans da tez yerine dönem projesi hazırlanması istenilmektedir. Aynı zamanda ders olarak lisans eğitimi sırasında almamış olduğunuz 3 adet dersi seçme hakkınız vardır. Tezsiz yüksek lisans toplamda 1 ila 1.5 yıl sürebilmektedir. 2020 yılında yapılan güncelleme sayesinde uzaktan eğitim ya da ikinci öğretim tercih edilerek yüksek lisans yapılabilmektedir.

Tezli Yüksek Lisans Kaç Dönemde Bitirilmelidir?

Tezli yüksek lisans 2 dönem ders 2 dönem tez olmak üzere toplamda 4 dönemde bitirilmelidir. İhtiyaç görülmesi halinde dönem uzatmak da mümkündür. YÖK tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre en fazla 2 dönem daha uzatma hakkı vardır.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans başvurusu yapılabilmesi için 4 yıllık lisans bölümünden mezun olunması gerekir. ALES sınavından 55 puan alan kişiler de yüksek lisansa başvuru yapabilmektedirler. Tezsiz yüksek lisans yapacak olan kişilerde puan şartı aranmamaktadır.

Yüksek Lisans Mülakat Süreci

Yüksek lisans mülakatında genel olarak sorulan sorular şu şekildedir;

Yüksek Lisans Ücretleri

Tezli yüksek lisans devlet üniversitelerinde ücretsizdir. Vakıf üniversitelerinde ise 10 bin ila 130 bin TL arasında fiyat değişikliği olabilmektedir. Tezsiz yüksek lisans ise devlet üniversitelerinde 8 bin ila 25 bin TL arasındayken vakıf üniversitelerinde 13 bin ila 125 bin TL arasında olabilmektedir.

Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Yüksek lisans akademik alanda ilerlemek ya da bir alanda kendini geliştirmek isteyen kişilerin tercih ettiği eğitimdir.

En Çok Tercih Edilen Yüksek Lisans Programları

Yüksek Lisans Bursları

Yüksek lisans eğitimi alan kişiler devletten, vakıf ya da derneklerden burs alabilmektedir. Aynı zamanda Devlet, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile de burs verebilmektedir.

Devlet Üniversitelerinde Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Devlet üniversitelerinde yüksek lisans yapmak isteyen kişileri daha önce de anlattığımız gibi gerekli evrakları ve sınav sonuçlarını alarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru yapmaya hak kazanan kişiler devlet üniversitelerinde yüksek lisans yapabilir.

İçeriği Paylaş