Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Üniversiteler 10
Eğitim 1251 1 4 ay önce 4 ay önce

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Üniversiteler

Bu yazımızda, tezli uzaktan eğitim yüksek lisans ve tezsiz uzaktan eğitim yüksek lisans programlarını birlikte inceleyerek bir yol haritası çizeceğiz.

Bildiğiniz gibi Covid-19 tedbirleri ile hayatımıza giren uzaktan eğitim yöntemi bir hayli popüler olmuş durumda.

Uzaktan eğitim sayesinde insanlar karantina altında ya da tedbir amaçlı evinde kaldığı halde dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, cep telefonu, tablet sayesinde eğitimlerinden geri kalmamaktadır. Pandemi kalkmış olmasına rağmen insanlar uzakta olduğu için yüksek lisans eğitimlerini tamamlayabilirler. Uzaktan eğitim tezsiz veya tezli olabilir.

Gelin sizlerle birlikte yüksek lisans programı nedir önce onu inceleyelim. Yüksek lisans eğitimi, bireyin eğitim gördüğü dalda uzman olması ve uzmanlığını bilimsel bir tezle ispat etmesi ile tamamlanır.

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans İçin Bazı Kriterler

Peki bu programa nasıl yerleşirim? Uzaktan eğitim yüksek lisans başvuru için başvurmak isteyenlerin lisans diploması olmak zorundadır. Diğer yandan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından merkezi düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 55 puandan fazla olmak şartıyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmalıdır.

Uzaktan yüksek lisans programları için kabulde, ALES puanının yanı sıra gerekliyse, lisans not ortalaması ve mülakat sonucu ile de değerlendirilebilir. Fakat Konservatuvar ve Güzel Sanatlar öğrenci kabul ederken ALES’e girmiş olma şartı istemez.

Tezli Mi Yoksa Tezsiz Yüksek Lisans mı?

Bir başka sorulan soru ise tezli ve tezsiz yüksek lisans nedir? Aralarındaki fark nelerdir? Yüksek lisans programları tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Tezli yüksek lisans programı öğrenciye bilimsel araştırma yöntemlerini kullanması ile bilgilere erişim sağlama, bilgiyi derleme, yorumlama ve değerlendirme yeteneklerini kazanmasını sağlar.

Uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans öğrenciye meslek konularında bilgi vererek mevcut bilginin nasıl kullanılacağını sizlere gösterir. Tezsiz yüksek lisans programı toplam 30 kredi ve 90 AKTS’den fazla olmak koşuluyla en az on ders ile dönem projesi dersinden oluşmaktadır. Öğrenci, dönem projesi dersini aldığı yarıyılda dönem projesi dersine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı rapor veya yazılı proje vermek zorunda.

Dönem projesi dersi kredisiz olup başarısızlık ya da başarı ile sonuçlanır. Öğrencinin alacağı derslerin en fazla üçü, lisans eğitimi sırasında alınmamış olması koşuluyla, lisans derslerinden seçme şansına sahiptir. Senato tarafından belirlenen esaslara göre tezsiz yüksek lisans programı sonucunda yeterlilik sınavı uygulanabilir. Bu program ikinci lisansüstü öğretimde de yürütülür. Ayrıca tezli yüksek lisans programı ücretsiz iken tezsiz program ücretlidir. En ucuz uzaktan eğitim yüksek lisans programları ise başlıca şunlardır:

Türkiye’de Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Okullar ve Bölümler

Kocatepe Üniversitesi:


Maltepe Üniversitesi:


Ege Üniversitesi:
İstanbul Üniversitesi:


Uzaktan tezli lisansüstü programlarının aksine, uzaktan tezsiz lisansüstü programları için birçok bölüm seçeneği bulunuyor. Bu üniversitelerden birine başvuru yapıp, sizlerde tezsiz olarak alanınız dâhilinde veya çok farklı bir alanda yüksek lisans yapma ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi:
Başkent Üniversitesi:


Ege Üniversitesi:
Okan Üniversitesi:


Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile Yüksek Lisans


İstanbul Arel Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile Yüksek Lisans
Dokuz Eylül Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile Yüksek Lisans


Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile Yüksek Lisans
Bahçeşehir Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile Yüksek Lisans


Karadeniz Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile Yüksek Lisans


Ayrıca çeşitli organizasyonlar ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda endüstri mühendisliği gibi bazı eğitimi nispeten daha meşaketli bölümleri ABD gibi ülkelerde para karşılığında okuyabilirsiniz.

Peki, neden lisansüstü programlarımızı uzaktan yapmalıyız? Bunu yapmak bizlere neler kazandırır?

Bireylerin farklı ihtiyaçlarına karşılık olarak düzenlenmiş muazzam bir sistemdir uzaktan lisansüstü program. Bir işte çalışıyor ve geri kalan zamanda ise eğitiminize devam etmek, kariyerinizde ilerlemek istiyor olabilirsiniz. Hayatınızda dışarıya çıkmanızı zorlaştıran faktörler bulunabilir ve evde kalmak durumunda olabilirsiniz. Veya sadece ev rahatlığında bir eğitim almak da tercihleriniz arasında olabilir. Bu saydıklarımızdan hangisi olursa olsun uzaktan lisansüstü program bireylere zaman yönetimi açısından oldukça büyük kolaylıklar sağlamakta. Bu sistem, ülkemizde hali hazırda var olan ekonomik sıkıntılar neticesinde sizleri maddi olarak da bir nebze de olsa yükten kurtaracaktır. Daha fazla program, çevrimiçi dersler ve kendi çalışma alanınızın rahatlığı sayesinde odaklanmanızı arttırabilir, bölümünüzü daha rahat ve başarılı bir şekilde bitirebilirsiniz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.