Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Açıköğretim Kayıt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Açıköğretim Kayıt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Üniversite okumayı sürdürmek isteyen öğrencilerin her dönem kayıt yenileme yaptırması gerekir. Peki, açıköğretim kayıt yenileme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Eğitim 1422 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Ülkemizde öğrencilere sunulan bir seçenek olan açık öğretim sistemi ile kampüse gelmeye gerek kalmadan belirli üniversite bölümleri okunabilmektedir. Yazımızda bu konu hakkında birçok farklı başlık altında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Açıköğretim Kayıt Yenileme Ne Zaman?

Yazımızda açık öğretim için kayıt sürecinin nasıl gerçekleştirildiğini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Öncelikle açık öğretim sistemi kayıt yenileme işlemlerinin ne zaman yapıldığına göz atalım. Açık öğretim için her yıl gerekli dönemlerde kayıt yenileme yaptırılır. Bu dönemler güz dönemi, bahar dönemi ve gerekli olduğu takdirde yaz okulu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllara göre değişiklik gösterebilen kayıt yenileme tarihleri internet üzerinden öğrenilebilmektedir.

Açıköğretim Kayıt Yenileme İçin Ne Gerekli?

Açık öğretim sisteminde kayıt yenileme işlemleri birkaç adımda gerçekleştirilebilmektedir. Bu süreç için öncelikle ders seçimi işlemi yapılır. Ardından kayıt yenileme için gerekli olan ücret ödenir. Dönem ücretinin ödenmesi işlemi online olarak, kredi kartı veya banka kartı ile gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra belirli bankaların bankamatiklerinden, mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden de ödeme yapılabilir.

Açıköğretim Kayıt Yenileme Ücreti

Öncelikle AÖF kayıt yenileme yapmak için ders seçiminin tamamlanması gerekir. Ardından açıköğretim kayıt yenileme için uygulanması gereken adımlardan biri gerekli ödemenin gerçekleştirilmesidir. Dönem kaydı için yapılması gereken ödeme seçilen derslere göre değişiklik gösterebilir ve ders seçiminin ardından belli olur. Ayrıca duruma göre ödenmesi gerekebilen bir diğer ücret de dönem öğrenci katkı payı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Açıköğretim Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

AÖF dönem kayıt yenileme işlemi birkaç adımda yapılabilir. Bunun için öncelikle o dönem alınacak dersler açık öğretim sistemi üzerinden seçilir. Daha sonra dönem kayıt yenileme işlemi için gerekli olan ödemeler tamamlanır. Ardından kayıt yenileme işleminin tamamlanıp tamamlanmadığı sistem üzerinden kontrol edilir. Kayıt yenilemenin ardından öğrenci sistem üzerinden ders kitaplarına PDF formatında ulaşabilir.

Açıköğretim Kayıt Yenileme Yapılmazsa Ne Olur?

Açık öğretim için kayıt yenileme süreci yalnızca birkaç basit adımda yapılabilmektedir. Ancak kimi durumlarda öğrenciler kayıtlarını yenilemeyi unutabilmekte veya yenilememeyi tercih edebilmektedir. Peki AÖF kayıt yenileme yapılmazsa ne olur? AÖF kayıt yenileme yapılmadığında öğrencinin kaydı pasif duruma gelir. Üst üste dört dönem boyunca açık öğretim kayıt yenileme yapılmadığı takdirde öğrencinin kaydı silinir.

Açıköğretim Lise ve Ortaokul Kayıt Yenileme

Ülkemizde açık öğretim sistemi ile belirli üniversite bölümlerinin yanı sıra lise ve ortaokul düzeyinde eğitim de tamamlanabilmektedir. Peki açık öğretim lise veya ortaokul için nasıl kayıt yenileme yapılır? Bu işlemler için öncelikle banka üzerinden o dönem için gerekli olan kayıt yenileme ücreti ödenir. Ardından öğrencilik durumu aktif olduğunda ders seçimi yapılabilir. Öğrencilik durumunun aktif olması için duruma göre Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri’ne başvuru yapmak gerekebilir.

Açıköğretim Kayıt Dondurma ve Silme

AÖF kayıt yenileme için dönem ücretinin ödenmesi ve ders seçimi yapılması işlemleri gerekir. Peki açık öğretim kaydını dondurmak veya silmek için ne yapılır? AÖF dondurma için kayıt yenileme yapılmaması yeterlidir. Bunun yanı sıra yetkili bir AÖF bürosuna giderek kayıt dondurma ile ilgili bilgi alınabilir. AÖF kayıt silme için ise AÖF bürosuna gidilir ve bu yönde müracaat edilir. Ayrıca dört dönem üst üste kayıt yenileme yapılmadığında AÖF kaydı silinmektedir.

Üniversitede Kendinizi Geliştirmek İçin Yapmanız Gereken 11 Şey

Üniversite hayatını yaşarken yapmadığımız şeyler ileride pişmanlık yaratabilir. O yüzden üniversitede kendinizi geliştirmek için harika bir liste oluşturduk.

İçeriğe Git

Açıköğretim Başvuru ve Kayıt İşlemleri

Açıköğretim kayıt yenileme işleminin yanı sıra başvuru ve kayıt işlemleri de birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Öncelikle AÖF kaydı yaptırmak için en az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekir. Açık öğretim fakültesine YKS ile öğrenci kabul edilir. AÖF başvuru ve yeni kayıt işlemleri gerekli şartlar sağlandığı takdirde online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Yeni kayıt seçeneğinin yanı sıra ikinci üniversite gibi yöntemlerle AÖF öğrencisi olunabilir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Kayıt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankada ödeme bilgileri, ders seçimi yapılmadan oluşturulmayacak ve bu nedenle öğrenciler kayıtlarını yenileyemeyecekler. Fakülte, kayıt yenileme yapan öğrencilere ders ataması yapmayacak ve öğrenciler, bir yarıyılda toplam 45 AKTS krediyi geçmemek kaydıyla en fazla 10 ders seçebileceklerdir.

Kayıt yenileme işlemi, aof.anadolu.edu.tr adresinde yer alan Ders Seçimi (Ekle/Sil) Otomasyonu bağlantısı üzerinden e-Devlet şifresi veya öğrenci şifresi ile yapılacaktır. Ödeme bilgileri ise, ders seçimi sayfasında veya Kayıt Yenileme Bilgi Dökümü Sayfası'nda yer alacaktır.

Ders seçimini yapan öğrenciler, 2022-2023 Öğretim Yılı Bahar Dönemi ödemelerini kayıt yenilemenin son günü olan 02 Mart 2023 tarihine kadar Kredi Kartı/Banka Kartı, Ziraat Bankası ATM’leri (kartlı veya kartsız), Mobil Bankacılık veya İnternet Bankacılığı yoluyla gerçekleştirebileceklerdir.

Anadolu Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak İçin 6 Muhteşem Neden

Kaliteli bir eğitim fırsatını yakalamak ve öğrenci dostu bir şehirde üniversiteli olmak demek Anadolu Üniversitesi’nde öğrenci olmak demektir.

İçeriğe Git

Açık öğretim kayıt yenileme internetten yapılır mı?

Öğrenciler, kayıt yenileme işlemlerini öğrenci şifreleri veya e-Devlet şifreleriyle sisteme girerek tamamlayabilirler. Kayıt yenileme işlemi, aof.anadolu.edu.tr adresinde bulunan Ders Seçimi (Ekle/Sil) Otomasyonu bağlantısı üzerinden öğrenci şifresi veya e-Devlet şifresi ile gerçekleştirilecektir.

AÖF kayıt yenileme telefondan nasıl yapılır?

AÖF öğrencileri, kayıt yenileme işlemlerini telefon üzerinden gerçekleştirebilirler mi? Ne yazık ki, AÖF bürolarının öğrenciler tarafından aranabilecek bireysel telefon numaraları bulunmamaktadır. Bu, öğrencilerin tek bir kaynak üzerinden yanıt almalarını sağlamak için yapılmaktadır. Bu doğrultuda, öğrenciler 0850 200 46 10 numaralı Açıköğretim Sistemi Etkileşim Merkezini arayarak sorularına yanıt alabilirler.

AÖF kayıt yenileme ücreti ne kadar?

2022-2023 AÖF Kayıt yenileme ücreti, 6 derse kadar olan ders seçimleri için 610 TL ile 645,5 TL arasında değişmektedir ve öğrenciler bu ücreti 12 taksite kadar bölünebilmektedirler.

İçeriği Paylaş