Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir; Tane Tane Anlattık

Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir; Tane Tane Anlattık

Her yıl ülkemizde binlerce öğretmen ataması yapılıyor. Belirli nedenlerden dolayı da kadrolar dolmuyor. Sizlere sözleşmeli öğretmenlik nedir, anlattık.

Eğitim 24542 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sözleşmeli öğretmenlik nedir?

Sözleşmeli öğretmenlik, kadrolu öğretmenlik ile aynı koşulları sağlayan bir meslek programıdır. Kadrolu öğretmenler ile aynı şartlar geçerlidir ve aynı koşullar altında çalışılmaktadır. Kadrolu öğretmenlik ile arasındaki tek fark süreli bir sözleşmeye bağlı kalınmasıdır. Ayrıca KPSS puanınız ne kadar yüksekse kazanma şansınız da o kadar yüksek oluyor.

Sözleşmeli öğretmenlik kaç yıl sürüyor?

Atanan öğretmenler en az 4 yıl boyunca sözleşmeli çalışmalıdırlar. 4 yıl sonunda olumlu bir performans gösterildiği taktirde kadroya geçme fırsatı doğacaktır.

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları nelerdir?

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

Sözleşmeli öğretmen maaşları 2022 yılında ne kadar?

Sözleşmeli öğretmen maaşları 2022 yılının Temmuz ayındaki zamdan sonra 8567₺ ile 9200₺ arasında değişkenlik göstermektedir.

Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen başvurulara ön başvuru yaparak katılabiliyorsunuz. Adaylar MEB tarafından sözlü mülakata çağırılıyor. Mülakatta (sözlü sınav) başarılı olan adaylar ihtiyaçlar doğrultusunda bölgelere atanıyor. Aynı zamanda E-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen kadrolar için belli periyotlarda başvuru açılmaktadır. Genel olarak yaz aylarında açılan başvurulara siz de gerekli şartları taşıdığınız taktirde başvurabilirsiniz.

Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri nasıl yapılır?

Atama tercihleri için öğretmen adayları maksimum 40 tercih yapabilmektedir. Bu 40 tercihin haricinde öğretmen adayları, “tercihim dışındaki okullara atanmak istemiyorum” veya “tercihim dışındaki okullara atanmak istiyorum” seçeneklerini de seçebilmektedirler.

Sözleşmeli öğretmenlik ile ücretli öğretmenlik arasındaki fark nedir?

Ücretli öğretmenlik, ihtiyaca dayalı ve süreli bir sözleşme boyunca yapılmaktadır. Kadrolu öğretmenliğe geçiş fırsatı bulunmamaktadır. Sözleşme bitişinden (1 yıl) sonra görev bitmiş olur. Ücretli öğretmenlik başvurusu için MEB’in sitesini takip edebilirsiniz.

Sözlü mülakatta hangi sorular sorulabilir?

Sözlü mülakatta ifade yeteneği ve muhakeme gücünden %25 oranında, iletişim becerisi ve ikna kabiliyetinden %25 oranında, bilimsel gelişmelerden %25 oranında ve eğitimcilik niteliğinden de %25 oranında değerlendirme yapılmaktadır.

Hangi şartlarda sözleşme feshedilebilir?

Yıl sonunda yapılacak olan performans değerlendirmelerinde başarısız olursanız sözleşmeniz feshedilebilir. Aynı zamanda 65 yaşını geçen kişilerin de sözleşmesi feshedilecektir.

Sonuç sorgulama ekranına nereden ulaşabilirim?

Atama sonuçlarına e-Devlet üzerinden veya MEB üzerinden ulaşabilirsiniz. Sonuçlar açıklandığı taktirde atama tercihleri tarihleri de sizlerle paylaşılacaktır. Öğretmen atama sonuçları tercihlerin bitiminden kısa bir süre sonra açıklanmaktadır.

İçeriği Paylaş