Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Toprak Bilimi Ve Bitki Besleme Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Toprak Bilimi Ve Bitki Besleme Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü nedir, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 554 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü nedir?

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü, bitkilerin yetiştirilmesi için toprak, su ve bitki besin maddeleriyle ilgili temel prensipleri ve teknolojileri öğreten bir lisans programıdır. Bu bölümde, bitkilerin toprakta büyümesi, bitki beslenmesi, toprak verimliliği, toprak yönetimi, toprak koruma, bitki genetiği ve bitki fizyolojisi gibi konular ele alınır.

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme mezunu ne iş yapar?

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü mezunları, özellikle tarım sektörü başta olmak üzere, pek çok sektörde iş imkanına sahiptir. Tarım sektöründe, tohum şirketleri, gübre ve kimyasal ürün üreticileri, tarımsal araştırma merkezleri ve danışmanlık firmaları gibi çeşitli işletmelerde çalışabilirler. Ayrıca, tarım dışı sektörlerde de çevre, enerji, gıda, ilaç, kozmetik, sağlık ve tekstil gibi sektörlerde çalışabilirler. Mezunlar, araştırma, üretim, pazarlama, satış, danışmanlık ve yönetim pozisyonlarında iş bulabilirler.

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü dersleri nelerdir?

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Toprak ve Su Kaynakları Yönetimi
  • Bitki Besleme Temelleri
  • Toprak Bilimi Temelleri
  • Toprak Biyolojisi ve Fizyolojisi
  • Toprak Kirliliği ve Kontrolü
  • Bitki Besin Maddeleri ve Döngüsü
  • Toprak Verimliliği ve Sınıflandırması
  • Toprak-Tarım Bitkisi İlişkileri
  • Toprak ve Bitki Analizleri
  • Organik Tarım ve Toprak Yönetimi

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş