Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü nedir, Orman Endüstrisi Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 525 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü nedir?

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü, orman ürünlerinin işlenmesi, üretimi, depolanması, nakliyesi ve pazarlanması ile ilgili mühendislik becerileri kazandıran bir lisans programıdır. Bu program, orman ürünlerinin işlenmesi ve endüstriyel uygulamaları, ahşap teknolojisi, üretim yönetimi, kalite kontrol, çevre yönetimi, enerji yönetimi ve maliyet analizi konularını içerir.

Orman Endüstrisi Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümünden mezun olanlar, ahşap işleme fabrikalarında, kağıt ve karton fabrikalarında, ağaç işleme tesislerinde, orman endüstrisi makineleri üreten firmalarda, orman ürünleri ticareti yapan şirketlerde, orman endüstrisi danışmanlık firmalarında, kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışabilirler.

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Orman Endüstrisi Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Orman Endüstrisi İşletme Yönetimi
  • Orman Ürünleri Mühendisliği
  • Orman Endüstrisi Hammaddeleri ve İşleme Teknolojileri
  • Orman Endüstrisi İşletme Maliyetleri ve Muhasebesi
  • Orman Ürünleri Kalite Kontrolü
  • Orman Endüstrisi Makine ve Ekipmanları
  • Orman Endüstrisi İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı
  • Orman Endüstrisi Çevre Koruma ve Yönetimi
  • Orman Endüstrisi Pazarlama ve Satış
  • Orman Endüstrisi İşletme Planlaması

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Orman Endüstrisi Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş