Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yurt Dışında Çocuk Bakıcılığı Yapmak; Au Pair Nedir?

Yurt Dışında Çocuk Bakıcılığı Yapmak; Au Pair Nedir?

Son zamanlarda yurt dışına gitmek isteyen yeni mezun öğrencilerin artması ile birlikte birçok kişi Au Pair nedir sorusunu merak etmeye başladı.

Yurtdışı GOOGLE Abone Ol 4250 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Yeni mezun öğrenciler Au Pair nasıl olunur veya Erkekler Au Pair olabilir mi, sorularını araştırmaya başladı. Tüm bu sorularınız ve daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz. Au Pair başvuru ücreti ve Au Pair ücretleri hakkında tüm bilgilere ulaşmanız için bilgileri tek bir yazıda topladık.

Au Pair nedir?

Au Pair, anne yardımcılığıdır. Au Pair programının amacı o ülkenin kültürünü öğrenmek ve dil öğrenmek için ücretli bir şekilde Au Pair olarak çalışmanız demektir. Bu programda genel olarak Au Pair adayı dil öğrenmek, yurt dışını görmek ve yeni bir iş aramak için yer almaktadır. Programda çocuk bakımının yanı sıra hafif ev işleri için anneye yardım etmek yasa ile tanımlanmaktadır.

Dil öğrenmenize katkısı nasıl olur?

Tüm dünyada bu işi yapmak için en çok tercih edilen ülke Amerika’dır. Birçok ülkede Au Pair’lik yaparken dil öğrenmek mümkündür. Aynı zamanda bu program kültürel değişim programıdır. Au Pair adaylarının bulundukları ülkenin kültüründen diline kadar her özelliğini öğrenmesi için fırsatları olacaktır. Dil öğrenmek için büyük bir katkısı olan Au Pair programına katılarak bulunduğunuz ülkenin dilini oranın yerlileriyle konuşarak pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Au Pair’lik sorumlulukları nelerdir?

Çalışan işe başladığı andan itibaren artık ailenin bir parçası olarak görülmektedir. Günde yaklaşık 5 saat, haftada 45 saat anneye yardım eden Au Pair aynı zamanda iki akşam bebekle birlikte vakit geçirmesi gerekir. Genel olarak evin temizliği ve kendi odasının temizliğinden aynı zamanda düzenli tutulmasından sorumlu olan Au Pair’in çocuklar ile ilgilenmesi de sorumluluklarının arasında yer alır.

Yurt Dışında Çocuk Bakıcılığı Yapmak; Au Pair Nedir?

Hafif ev işleri nedir?

Hafif ev işleri arasında yer alan işler çocuk ve Au Pair ‘in kullanmakta olduğu tuvalet banyo ve sosyal alanların temizlenmesi, çocuğun hijyeni, beslenmesi, gezdirilmesi ve aktiviteleri yer almaktadır. Hafif ev işleri arasında yer alan işler çalışanın sorumluluğundadır.

Ağır ev işleri nedir?

Au Pair iş kavramı arasında tüm evin temizliği, tüm ev bireylerinin çamaşır ve ütüsünü yapmak, bahçe ve garaj temizliği gibi işler yer almamaktadır. Bu tarz işler ağır ev işleri kapsamına girmektedir. Ağır ev işleri içerisine giren işleri çalışan yapmak zorunda değildir.

Yurt Dışında Çocuk Bakıcılığı Yapmak; Au Pair Nedir?

Au Pair başvuru kriterleri nelerdir?

Amerika’da Au Pair başvuru kriterleri arasında yer alan maddeler şu şekilde sıralanabilir;

Genellikle kadınların yapmış olduğu bir meslek olarak düşünülse de erkek adaylar da başvuru yapabilmektedir. Ancak Amerika’da daha çok kadınlar tercih edilmektedir. Erkek adaylar genellikle Avrupa ülkelerine yönlendiriliyor.

Ailelerin hakları nelerdir?

Au Pair arayan aileler ilk olarak adayların çocuk deneyimine dikkat etmektedirler. Aileler çocuklarına iyi bakabilecek ve görevlerini eksiksiz yerine getirecek kişileri tercih etmektedirler. Günlük en az 5 saat haftada ise 45 saate kadar bakıcının çocuk ile ilgilenmesi gerekir. Aynı zamanda haftada 2 gün çocuk ile geceleri kalması gerekmektedir.

Yurt Dışında Çocuk Bakıcılığı Yapmak; Au Pair Nedir?

Sizin haklarınız nelerdir?

Au Pair olarak ayrı bir özel oda, yemek, harçlık, ayda bir kere tam hafta sonu izni, 2 haftalık ücretli tatil ve yüksek öğrenim kurumundan alacağınız eğitimin belirli bir kısmının karşılanması sizin haklarınız arasında yer almaktadır. Ayrıca aile ile anlaşamadığınız taktirde yetkililer ile görüşerek aile değişikliği de yapabilirsiniz.

Au Pair olmak için nereye başvurmalıyım?

Bu program ile Amerika’ya gidebilmeniz için hükümet tarafından yetkilendirilmiş olan Amerikalı bir acenteye internet üzerinden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Anneye yardımcı olmaktan, hafif ev işlerine kadar yapılacak olan işler için başvurunuzu Amerikalı Au Pair acentesine yapabilirsiniz. Au Pair programına katılmak öğrencilerin kişisel gelişimleri ve yurt dışı deneyimlerini geliştirebilecek bir programdır.

Maliyetler hakkında kısa bilgilendirmeler?

Programda organizasyon bedeli olarak 1000 $, vize ücreti olarak 160 $, servis ücreti için 35 $ ve pasaport bedeli olarak 1260 TL ücret ödemeniz gerekecektir. Çalışma süresi 12 ay sürmektedir. Aileler yanlarında kalan bakıcıdan memnun kalırsa bu süre 2 seneye kadar uzatılabilmektedir.

Sizler için yurt dışında yapılabilecek işler kapsamında Au Pair’lerin sorumluluklarından ve faydalarından bahsettik. Siz de hem güzel bir cep harçlığı sahibi olabilir, farklı kültürler tanıyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.