Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünyanın En İyi Müzik Okulları

Dünyanın En İyi Müzik Okulları

Müzik üzerine eğitim almış öğrencilere, kendilerini geliştirebilmeleri ve eğitim fırsatlarını öğrenebilmeleri için dünyanın en iyi müzik okullarını listeledik.

Eğitim 5214 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Konservatuvar öğrencileri temel olarak eğitim aldıkları sanat okullarından mezun olduklarında kendilerini geliştirme isteği ve ihtiyacı duyarlar. Müzik üzerine konservatuvar eğitimi almış öğrencilerin başvurabileceği Dünyada en iyi çağdaş müzik okulları olarak eğitim veren okullar bulunmaktadır.

Dünyanın en iyi konservatuvar üniversiteleri ve müzik okullarının büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunurken bu okulları Türkiye ve Londra’dan da okullar takip etmektedir. Dünyaca ünlü müzik okulları şöyle sıralanabilir:

The Juillard School (New York) /Juillard Okulu

1905 yılında kurulmuş olan Juillard Okulu, başlıca sahne sanatları eğitiminde Dünya lideri konumundadır. Okul misyonu, dünyanın dört bir yanından yetenekli müzisyenler, dansçılar ve aktörler, besteciler, koreograflar ve oyun yazarları için sanatçılar, liderler ve dünya vatandaşları olarak tam potansiyellerine ulaşmaları için en yüksek kalitede sanatsal eğitim sağlamaktır.

Dans, drama (oyunculuk ve oyun yazarlığı) ve müzik (klasik, caz, tarihi performans ve vokal sanatları) alanlarında lisans ve yüksek lisans dereceleri sunmaktadır. Şu anda 43 eyalet ve 44 ülke ve bölgeden 800'den fazla sanatçı Juilliard's College Division'a kayıtlıdır ve burada okulun beş tiyatrosunda yıllık 700'den fazla performansta yer alırlar.

Berklee College of Music/ Berklee Müzik Koleji

Berklee College of Music, 1945 yılında Boston, Massachusetts'te Lawrence Berk tarafından kurulmuş bağımsız müzik konservatuvarıdır. Kayıtlı 4000 öğrencisi bulunmaktadır. Dört yıllık lisans programına sahip okul komposizyon, çağdaş bestecilik ve yapımcılık, film müziği, caz kompozisyon, müzik yönetimi, müzik eğitimi, yapımcılık ve mühendislik, müzik sentezleme, müzik terapisi, performans, profesyonel müzik ve şarkı yazımı gibi alanlarda mezun vermektedir.

Yale School of Music – New Haven / Yale Müzik Okulu

Yale Müzik Okulu, Yale Üniversitesi içindeki 12 profesyonel okuldan biridir. Yale, ayrı bir müzik okulu olan tek Ivy League okuludur. Dünyanın en iyi ve en prestijli müzik okullarından biri olarak kabul edilir ve kabul oranı %6-8'dir. 200 öğrencisi vardır.

Yale Müzik Okulu başvuru istenilen belgeler (CV, $150 başvuru ücretinin yatırılması, Transkript, Referans Mektubu, Performans Gösterisi, Yabancı Dil Belgesi) sisteme yüklenir. Ardından okul içerisinde mülakatlara katılınır ve öğrenci kabulü beklenir.

New England Conservatory of Music – Boston

New England Conservatory of Music (NEC), Boston, Massachusetts'te bulunan özel bir müzik okuludur. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski bağımsız müzik konservatuarı ve müzik endüstrisi içerisinde dünyanın en prestijli konservatuarıdır.

University of Southern California Thornton School of Music – Los Angeles

USC Thornton Müzik Okulu, Los Angeles, California'da bulunan özel bir müzik okuludur. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden sadece dört yıl sonra 1884'te kurulan Thornton Okulu, Los Angeles'taki en eski sürekli faaliyet gösteren sanat kurumudur. Okul, Downtown Los Angeles'ın güneyinde, USC University Park Kampüsü'nde yer almaktadır.

Curtis Institue of Music- Philadelphia / Curtis Müzik Enstitüsü

Curtis Müzik Enstitüsü, 1924 yılında Mary Louise Curtis Bok tarafından kuruldu. Yeni okula babası Cyrus Curtis adını verdi. Enstitüdeki ilk öğretim üyeleri arasında şef Leopold Stokowski ve piyanist Josef Hofmann vardı.

Enstitü daha önce orkestra müzisyenlerinin Philadelphia Orkestrası'nın saflarını doldurmaları için bir eğitim alanı olarak hizmet ederek, besteciler, orgcular, piyanistler, gitaristler ve şarkıcılara da eğitim kursları vermiştir.

Besteciler, şefler, piyanistler, orgcular ve gitaristler dışında, yalnızca tek bir orkestra ve opera topluluğunu dolduracak öğrenci sayısına izin verilir. Buna göre, kayıt 150 ila 175 öğrenci aralığındadır. US News & World Report tarafından derlenen istatistiklere göre, enstitü herhangi bir kolej veya üniversitenin en düşük kabul oranına (yüzde 4) sahip ve bu da onu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en seçici yüksek öğretim kurumları arasında yapıyor.

The Royal Academy of Music – Londra

Londra, İngiltere'deki Kraliyet Müzik Akademisi (RAM), 1822'de John Fane ve Nicolas-Charles Bochsa tarafından kurulan Birleşik Krallık'taki en eski konservatuardır. Kraliyet tüzüğünü 1830'da ilk Wellington Dükü'nün desteğiyle Kral IV. George'dan aldı.

Akademinin müzesi, Stradivari, Guarneri ve Amati ailesinin üyelerine ait telli çalgılar da dahil olmak üzere dünyanın en önemli müzik aletleri ve eser koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır; Purcell, Handel ve Vaughan Williams'ın el yazmaları ve önde gelen sanatçılara ait performans malzemeleri koleksiyonu.

The Royal College of Music – Londra

Royal College of Music, 1882'de Kraliyet tüzüğü ile kurulmuş, South Kensington, Londra, Birleşik Krallık'ta bulunan bir konservatuardır. Performans, beste, şeflik, müzik teorisi ve tarih dahil olmak üzere Batı Müziğinin tüm yönlerinde lisans seviyesinden doktora seviyesine kadar eğitim sunmaktadır. Kolej, Kraliyet Müzik Okullarının İlişkili Kurulu'nun dört konservatuarından biridir ve Conservatoires UK üyesidir.

Indiana University – The Jacobs School of Music – Bloomington

Indiana'daki Indiana Üniversitesi Jacobs Müzik Okulu, 1921'de kurulmuş bir müzik konservatuarıdır. Ulusal Müzik Okulları Birliği tarafından akredite edilmiş tüm müzik okullarının ikinci en büyük kaydıyla, yaklaşık yarısı lisans öğrencisi olan 1.500'den fazla öğrencisi vardır.

Okul, diğerleri arasında, Bachelor of Music (B.M.) dereceleri, Master of Arts (M.A.) dereceleri, Master of Music (M.M.) dereceleri, Doktora Felsefesi (Ph.D.) dereceleri ve Doctor of Music (D.M.) dereceleri sunmaktadır. Okul aynı zamanda Tarihsel Performans alanında dereceler sunmaktadır.

Mannes School of Music – New York

Aslen The David Mannes Müzik Okulu olarak adlandırılan okul, 1916 yılında New York Senfoni Orkestrası'nın şefi David Mannes ve o zamanlar orkestranın şefi Walter Damrosch'un kız kardeşi Clara Damrosch ve Frank Damrosch tarafından kuruldu.

Konservatuarı iki akademik bölüm oluşturur:

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, merkez kampüsü İstanbul Fındıklı semtinde bulunan devlet üniversitesidir. Türkiye’nin en iyi müzik okulu olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’deki konservatuar üniversiteleri nelerdir?

Türkiye’deki konservatuar üniversitelerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:Müzik eğitimi kimlere verilir?

Müzik eğitimi için kabul edilen herhangi bir şart yoktur. Müziğe ilgisi olan herkes müzik eğitiminden yararlanma hakkına sahiptir. Müzik eğitimi almak isteyen öğrenciler üniversitelerin konservatuar sınavlarına hazırlanmalıdır.

Müzik Öğretmenliği bölümü olan üniversiteler nelerdir?

Türkiye’de Müzik Öğretmenliği bölümü olan üniversitelere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:

Müzikal Tiyatro Bölümü Nedir?

Müzikal tiyatro dans, müzik ve tiyatronun birleşiminden oluşan ve kendisine özgü bir olay örgüsüne sahip bir sahne gösterisidir.

Sizler için dünyanın her yerindeki müzik okullarını ve konservatuar okullarını listeledik. Günümüzde klasik müzik, pop, rock ve diğer modern müzik alanları üzerine eğitim alacak kişilere umarız ki bir faydamız dokunmuştur.

İçeriği Paylaş