Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sosyal Güvenlik Bölümü Nedir? Sosyal Güvenlik İş Olanakları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Bölümü Nedir? Sosyal Güvenlik İş Olanakları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik bölümü nedir, Sosyal Güvenlik iş olanakları nelerdir, Sosyal Güvenlik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 785 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Sosyal Güvenlik bölümü nedir?

Sosyal Güvenlik bölümü, sosyal güvenlik sistemleri, sosyal sigorta ve emeklilik konularını inceleyen bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, sosyal güvenlik mevzuatı, sosyal güvenlik sistemleri, emeklilik planları ve sağlık sigortası gibi konularda eğitim alırlar.

Sosyal Güvenlik mezunu ne iş yapar?

Sosyal Güvenlik bölümünden mezun olanlar, kamu ve özel sektörde sosyal güvenlik uzmanı, denetmen, inceleme uzmanı, müfettiş, analist, danışman, avukat ve yönetici gibi birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. Ayrıca sosyal güvenlik kuruluşları, sigorta şirketleri, bankalar, hukuk büroları, danışmanlık şirketleri gibi birçok farklı alanda da iş imkanları mevcuttur.

Sosyal Güvenlik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sosyal Güvenlik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sosyal Güvenlik bölümü dersleri nelerdir?

Sosyal Güvenlik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sosyal Güvenlik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Sosyal Güvenlik Hukuku
  • Sosyal Sigorta İşlemleri
  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
  • Sosyal Politika ve Yönetim
  • İş Güvenliği ve Sağlığı
  • Sosyal Güvenlik Mevzuatı
  • Sosyal Güvenlik Sistemi ve Kurumları
  • Sosyal Sigorta İstatistikleri
  • İş Hukuku
  • Sosyal Güvenlik Fonları

Sosyal Güvenlik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sosyal Güvenlik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş