Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Rafineri Ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Rafineri Ve Petro-Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü nedir, Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 737 0 9 ay önce 9 ay önce

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü nedir?

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü, petrol, doğalgaz ve kimyasal ürünlerin rafinasyonu, depolanması ve dağıtımı ile ilgili teknolojileri öğreten bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, petrol ve doğalgazın kimyasal işlemleri ve çeşitli ürünlerin üretimi, depolanması ve dağıtımı hakkında eğitim alırlar. Öğrenciler ayrıca, petrokimya endüstrisi için çevresel, sağlık ve güvenlik konularında da eğitim alırlar.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi mezunları, petrol rafinerileri, petrokimya tesisleri ve doğalgaz işleme tesisleri gibi endüstride birçok farklı iş alanında çalışabilirler. Mezunlar, mühendis, işletme yöneticisi, üretim yöneticisi, kalite kontrol mühendisi, araştırma ve geliştirme uzmanı, çevre sağlığı ve güvenliği uzmanı, satış ve pazarlama uzmanı ve tedarik zinciri yöneticisi gibi çeşitli iş pozisyonlarına sahip olabilirler. Ayrıca, birçok petrol şirketi, enerji şirketi ve kimya şirketi Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi mezunlarına iş fırsatları sunmaktadır.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kimya Temelleri
  • Organik Kimya
  • Fizik Temelleri
  • Matematik Temelleri
  • Termodinamik
  • Kinetik ve Reaksiyon Mühendisliği
  • Yüksek Basınçlı Teknolojiler
  • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
  • Kataliz ve Katalizör Tasarımı
  • Petro-Kimya Mühendisliği

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.