Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fransızca Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fransızca Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Fransızca Öğretmenliği bölümü nedir, Fransızca Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, Fransızca Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1047 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Fransızca Öğretmenliği bölümü nedir?

Fransızca Öğretmenliği bölümü, Fransızca dilini öğrenerek bu dili öğretebilecek nitelikli öğretmenler yetiştiren bir lisans programıdır. Bu programda öğrencilere, Fransızca dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme, dil edebiyatı, kültür ve tarih hakkında dersler verilir. Ayrıca, öğrenciler pedagoji, öğretim teknikleri, öğrenci psikolojisi ve sınıf yönetimi gibi konularda da eğitim alırlar.

Fransızca Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Fransızca Öğretmenliği bölümünden mezun olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim okullarında, özel okullarda, dil kurslarında, üniversitelerde ve yurtdışındaki okullarda Fransızca öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca, uluslararası kuruluşlarda veya yabancı ülkelerde Türk kültürünü ve dili tanıtmak için çalışan uzmanlar arasında da yer alabilirler. İyi bir Fransızca bilgisine sahip olan Fransızca Öğretmenliği mezunları, Fransızca öğretmeni olarak talep gören nitelikli iş gücü oluştururlar.

Fransızca Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fransızca Öğretmenliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fransızca Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği (Fransızca) 45+2 411.15693 20034
Hacettepe Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği 45+2 398.87243 24230
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Fransızca Öğretmenliği (Fransızca) 20+1 390.69054 27106
Dokuz Eylül Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği 50+2 381.23842 30557
Anadolu Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği 35+1 376.68464 32175

2023 Fransızca Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fransızca Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Fransızca Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fransızca Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Fransız Dil Bilgisi
  • Fransız Edebiyatı Tarihi
  • Fransız Yazını
  • Çeviri Teknikleri
  • Fransız Medya Dili
  • Fransız Dilinde Konuşma Becerileri
  • Edebiyat ve Sinema Çevirisi
  • Fransız Dilinde Okuma Becerileri
  • Fransız Dilinde Yazma Becerileri
  • İkinci Yabancı Dil Olarak İngilizce

Fransızca Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fransızca Öğretmenliği bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş