Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Makine Resim Ve Konstrüksiyonu Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Makine Resim Ve Konstrüksiyonu Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümü nedir, Makine Resim ve Konstrüksiyonu iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 734 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümü nedir?

Makine Resim ve Konstrüksiyonu, makine parçalarının, montajların ve mekanizmaların tasarımı ve çizimlerini yapmayı öğreten bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere, teknik resim, makine elemanları, malzeme bilimi, üretim teknikleri, bilgisayar destekli tasarım (CAD) gibi konular öğretilir.

Makine Resim ve Konstrüksiyonu mezunu ne iş yapar?

Makine ve ekipmanların tasarımı, modelleme ve animasyonları konusunda çalışır. Makine ve parça resimleri, montaj çizimleri, şematik çizimler gibi teknik çizimlerin hazırlanması konusunda çalışır. Üretilen parçaların kalitesinin kontrolü, ölçüm ve testlerinin yapılması ve belgelendirilmesi konularında çalışır. Makine projelerinin tasarımı, planlanması, uygulanması ve kontrolü konularında çalışır.

Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Makine Resim ve Konstrüksiyonu taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümü dersleri nelerdir?

Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Makine Elemanları
  • Malzeme Bilgisi
  • Teknik Resim
  • Mekanik İmalat Teknolojisi
  • Mekanik Tasarım
  • Makine Mühendisliğinde Bilgisayar Destekli Tasarım
  • Konstrüksiyonel Çizim Teknikleri
  • Yapısal Analiz
  • Termal Analiz
  • Proses Kontrol ve Otomasyon

Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş