Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir? Klasik Arkeoloji İş Olanakları Nelerdir?

Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir? Klasik Arkeoloji İş Olanakları Nelerdir?

Klasik Arkeoloji bölümü nedir, Klasik Arkeoloji iş olanakları nelerdir, Klasik Arkeoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 964 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Klasik Arkeoloji bölümü nedir?

Klasik Arkeoloji Bölümü, antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin tarihini, sanatını, mimarisini, dillerini ve kültürlerini araştırmak üzere tasarlanmış bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, arkeolojik araştırma teknikleri, tarih öncesi insanlık tarihi, antik diller, sanat tarihi, mimari ve epigrafya gibi konularda eğitim alırlar.

Klasik Arkeoloji mezunu ne iş yapar?

Klasik Arkeoloji mezunları, müzelerde, özel araştırma kuruluşlarında, tarihi alanlarda, turizm sektöründe, kültür merkezlerinde ve üniversitelerde çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca, arkeolojik kazı projelerinde, arkeolojik araştırmalarda ve koruma çalışmalarında da çalışabilirler.

Klasik Arkeoloji bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Klasik Arkeoloji bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Klasik Arkeoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Klasik Arkeoloji bölümü dersleri nelerdir?

Klasik Arkeoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Klasik Arkeoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Klasik Arkeoloji Tarihi
  • Antik Roma Sanatı
  • Antik Yunanistan Tarihi
  • Antik Yakın Doğu Arkeolojisi
  • Antik Mısır Arkeolojisi
  • Antik Etrüsk Sanatı
  • Antik Medeniyetler ve Mitolojileri
  • Arkeolojik Yöntemler ve Teknikler
  • Klasik Dünya Arkeolojisinde Etnografik Yaklaşımlar
  • Antik Dönem Ticaret ve Ekonomi

Klasik Arkeoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Klasik Arkeoloji bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş