Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kıbrıs Üniversiteleri – KKTC

Kıbrıs Üniversiteleri – KKTC

Kıbrıs’taki en iyi üniversiteler hangileridir merak ediyor olabilirsiniz. Her yıl birçok genç üniversite tercihlerini Kıbrıs üniversitelerinden yana kullanıyor.

Üniversiteler 6902 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Peki Kıbrıs üniversiteleri taban puanları, Kıbrıs üniversiteleri sıralama nasıldır? gibi sorulara bu yazımızdan yanıt bulabilirsiniz. Aynı zamanda Kıbrıs’ta hem devlet hem de özel üniversiteler yer almaktadır. Kıbrıs’ta özel üniversite fiyatları, Kıbrıs Üniversiteleri sıralama, Kıbrıs devlet Üniversiteleri Taban Puanları gibi sorularınıza da burada yanıt vereceğiz.

Kıbrıs’ta birçok üniversite bulunmaktadır. İşte Kıbrıs’ta bulunan özel üniversiteler;

Ada Kent Üniversitesi

Ada Kent Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin taban puanı 320.68’dir. Dünya üniversite rehberinde 2021 yılında 380. sırada yer almaktadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Gazimağusa’da yer almaktadır. 1979 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulan bir Yüksek Teknoloji Enstitüsü üniversitesidir. Bünyesinde 168 bölüm bulunmaktadır. Üniversite 280,23 taban puanı ile öğrenci almıştır.

Akdeniz Karpaz Üniversitesi

Vakıf üniversitesi olan Akdeniz Karpaz Üniversitesi 201,02 taban puan ile öğrencilerini aldı. Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine iyi bir eğitim veren bir üniversitedir. AKÜ, 2012 yılında kurulmuştur.

Girne Amerikan Üniversitesi

Girne Amerikan Üniversitesi özellikle sağlık yönetimi alanında başarılı üniversiteler arasında yerini aldı. Üniversitenin taban puanı ise 232.58’dir. Kampüsü Girne’de bulunan okul 1985 yılında kurulmuş köklü bir üniversitedir.

Girne Üniversitesi

Girne Üniversitesi Kıbrıs’ın özel üniversiteler sıralamasında yer almaktadır. Yıllık olarak ödenen ücretler tüm özel üniversitelerde olduğu gibi bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Girne Üniversitesi 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa da bulunan üniversite 248.64 taban puan ile öğrencilerini kabul etmiştir. 2014 yılında kurulan okul İngilizce eğitim veren başarılı okullar arasındadır.

Kıbrıs İlim Üniversitesi

Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin taban puanı 228,68’dir. Kıbrıs İlim Üniversitesi kampüsü Girne’de yer almaktadır.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Bu nedenle burada okumak isteyen öğrencilerin bölümlere göre belli bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Taban puanı ise 258,29’dur.

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi 2015 yılında KİSAV’ın öncülüğü ile kurularak üniversite oldu. Kuzey Kıbrıs Lefkoşa’da öğrencilere eğitim verilmektedir.

Lefke Avrupa Üniversitesi

Lefke Avrupa Üniversitesi, Kıbrıs Bilim Vakfı tarağından kurulmuştur. 1990 yılında eğitim vermeye başlayan üniversite Vakıf üniversitedir.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi

YKS ile bir üniversiteye yerleşen ya da yabancı üniversitelerde okuyan öğrenciler Netkent’in istedikleri bir lisans programına başka bir sınava tabii tutulmadan kayıt yaptırma imkanından faydalanabilirler. Ancak buradan alınan diploma Türkiye’de kullanılmamaktadır. Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Güney Kıbrıs’ta yer almaktadır.

Uluslararası Final Üniversitesi

Özel bir üniversite olan Uluslararası Final Üniversitesine eğitim ücretlidir. Burada eğitim almak isteyen öğrencilerin en az 285.58 taban puan yapmaları gerekmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi

Yakın Doğu Üniversitesi taban puanı 190,60’dır. Özel bir üniversite olduğundan öğrencilerin burada eğitim almak için ücret ödemeleri gerekmektedir. Bölümlere bağlı olarak ücretlendirmeler de değişiklik göstermektedir.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

1997 yılında Lefkoşa’da kurulan üniversite özel bir üniversitedir. İngiliz dilinde eğitim verilen bu üniversitenin taban puanı 287,351’dir.

Güney Kıbrıs Üniversitesi

Güney Kıbrıs Üniversitesi, 1989 yılında kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesidir. QS sıralamasına göre Kıbrıs’taki en iyi üniversitedir.

Kıbrıs'ta üniversite fiyatları ne kadar?

Kıbrıs üniversitelerinde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, ortalama olarak lisans eğitimi için 3 bin Euro ile 12 bin Euro arasında bir ücret ödemektedir. Yüksek lisans eğitimi ücretleri ise 5 bin Euro ile 13 bin Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Kıbrıs'taki en iyi üniversite hangisi?

QS World Ranking 2022 verilerine göre Kıbrıs’taki en iyi üniversite University of Cyprus (UCY) yani Güney Kıbrıs Üniversitesi’dir.

İçeriği Paylaş