Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

Selamlar, Ben Gülhane Tıp Fak. 2. Sınıf öğrencisi Cerem Demir. Sizlere Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde öğrenci olmak ile ilgili güzel bilgiler anlatacağım.

Üniversiteler 8206 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Türkiye 8494.’sü olarak şu anki okuluma yerleştim. Size biraz okulumdan bahsetmek isterim.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi

Okul hakkında en çok sorulan sorulardan biri: ‘Okulunuz askeri mi yoksa sivil mi?

Cevap ise her ikisi de. Okulumuz askeri ve sivil öğrencilere bir arada eğitim fırsatı sunuyor. Aynı dersliklerde birlikte eğitim görüyoruz. Ben üniversitemin sivil kısmındayım. Zaten askeri öğrencileri üniversitemizi ziyaret ettiğinizde ayırt edebiliyorsunuz. Ayrıca dersliğimizde yabancı öğrenciler de yer alıyor. Bu şekilde bir üniversitede eğitim görmektense çok memnunum. Dedikleri gibi ‘Ahengi farklılıklar yaratır’. Diğer üniversitelere nazaran üniversitemiz büyük bir ahenk içerisinde. Takım ruhu var diyebilirim. Örneğin her hafta birileri gönüllü bir şekilde bütün sınıf için not çıkarıyor. Yani kıskançlık ve bencillik okulumuzdan ırak.

Hocaları ise çok başarılı ve samimi insanlar. Çok bilgililerdir. O bilgiyi size aktarmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ayrıca samimiyet konusunda çok ciddiyim. Genelde her öğrenci hocaları için samimi der. Ancak Gülhane’nin farklı bir yanı var. Hocaların odasına gidip günlük konulardan sohbet bile edebilirsiniz. Ayrıca projeler ve geleceğiniz için yapmak istediğiniz her çalışma için sizi destekleyecek insanlardır.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

Okulun Konumu

Okulum Ankara Keçiören Emrah Mahallesi’nde yer alıyor. Öğrenciler için uygun bir konum diyebilirim. Ayrıca şehir merkezine 15 dk’lık bir mesafede. Kafeler ve ev kiraları da öğrencilere uygun şekilde. Konumun tek dezavantajı ise yokuş bir yer olması. Ancak benim gibi spor yapan biri değilseniz bu yürüyüş sizin için iyi bir spor olacaktır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde öğrenci olmak aynı zamanda tüm merkezi yerlere de yakın olmak demektir.

SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi’nde Sosyal Hayat Nasıl?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesinde sosyal hayat gayet renkli diyebilirim. Genelde tıp fakültesinde okuyanların sosyal hayatlarının pek olmadığı düşünülür. Ancak bizim okulumuzda durum pek de öyle değil. Okulumuzun büyük ve yeşil bir kampüsü vardır. Ve birçok sosyal kulüp bulunmaktadır. Sosyal kulüpler birçok etkinlik düzenlemektedir. O etkinlikler sayesinde kendinizi geliştirip yeni bir hobi edinebilirsiniz.

Okulda film gecelerine katılabilir, okulun spor salonunda spor yapabilir, külliye içerisindeki restoranlarda arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz.

Okulumuzun 4 katlı kütüphanesi bulunmaktadır. Yani aradığınız kitabı bulamama şansınız yok denecek kadar az. Ayrıca kütüphane bütün öğrencilere yetecek kadar çalışma alanı sağlamaktadır.


SBÜ Gülhane Hastanesi

Hastanemiz oldukça büyüktür. Özellikle nadir vakalar hastanemize gönderilir. Her gece helikopter ile vakaların hastanemize tayin oluşuna tanıklık edebilirsiniz. Bu da stajlarda ve gece nöbetlerinde vaka çeşitliliği sağlayacaktır. Bir hekim adayı olarak vaka çeşitliliğin kendim için çok önemli olduğu kanaatindeyim.

Ayrıca okul ve hastane aynı konumda yer alıyor. Yani iç içe diyebilirim. Bu durum stajlar konusunda da büyük kolaylıklar sağlıyor.

Ankara'da Öğrenci Olmak

Ankara en iyi öğrenci şehirlerinden biridir. Diğer büyük şehirlere oranla daha ucuzdur. Birçok gezilecek mekânı vardır. Ancak benim gibi sıcak iklimli bir şehirden geliyorsanız Ankara sizin için çok zor olabilir. Özellikle Ankara ayazı soğuk günlerde çekilmez olabilir.

Tıp Fakültesi'nde okumak maliyetli midir?

Tıp fakültelerinde okul harcı bulunmamaktadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi’nin içinde kendi okul yurdu bulunmaktadır. Okul yurt ücreti de gayet uygundur. Tıp fakültesi için çok fazla kitap almaya gerek yoktur. Anatomi atlası alınması yeterlidir. Anatomi atlaslarının ücreti ise pek uygun değildir. Ancak alınması zorunlu da değildir. Dilerseniz okul hayatınızı haftalık not satın alarak devam ettirebilir ya da derslerde kendi notlarınızı çıkarabilirsiniz.


Tıp Fakültesi'nde hiç matematik görüyor musunuz?

Lisede tıp fakültesini kazanmak için matematikte çok iyi bir net yapmanız bekleniyor ve sonra birden matematik hayatınızdan yok oluyor diyebilirim.

Bu bölümü seçmeden önce matematiği çok az kullandıklarını duymuştum. Ancak bu kadar az olmasını hiç beklemiyordum. Neredeyse hiç yok. Sadece ufak hesaplamalar ve sayı değerleri kullanılıyor. Ancak mühendislik seçen arkadaşlarımın işlediği konuları gördükçe iyi ki yokmuş diyorum.

Tıp Fakültesi'nde okumak zor mu?

Bu sorunun cevabı aslında evet. Konu insan olunca ezberlenecek çok fazla şey oluyor. Kemiklerin üstündeki oyukların isimlerini bile bilmemiz bekleniyor. Sınavları da çok detaylı oluyor. Ancak çekilemeyecek kadar zor değil. Eğer isteyerek, baskı altında kalmadan bu bölümü seçtiyseniz çalışmak zevkli oluyor. Ezber yapmayı seven biriyseniz tıp fakültesi tam size göre bir yer. Ayrıca doktor olmak için en önemi şeylerden biri de hafızanızın güçlü, dinamik ve öğrenmeye açık olması.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Öğrenci Olmak

Neden bu mesleği seçtim?

Doktorluk herkesin dediği gibi çok kutsal bir meslek. Ben sadece tek bir gece acilde bulundum. Ancak tek bir gece acilde bulunmanız bile doktorluğun ne kadar saygı duyulması gereken bir meslek olduğunu anlamanıza yetiyor. Acilde her 1 saat 10 saniye gibi geçiyor. Ancak yorgunluk için aynı durum söz konusu değil. Doktorlar her hastaya koşturmaya çalışıyor. Çok yoruluyorlar.

Ancak hastalarla ilgilendikten sonra hastaların duyduğu minnet duygusu paha biçilemez. Ben bu minnet duygusunu hissetmek ve insanların hayatına dokunmak için bu mesleği seçtim.

Özellikle Türkiye’de tıp okumak, doktor olmak mantıksız ve saygı duyulmuyor gibi bir algı var. Ancak bu algı nitelikli nesillerle değişebilir. Doktor olmak için gereken eğitimi başarılı bir şekilde aldığınızda ve işinizi sevdiğinizde her şey çok güzel oluyor. Ben Türkiye’de tıp okuduğum ve Gülhane’de öğrenci olduğum için çok mutluyum.


İçeriği Paylaş