Ankara'daki Üniversiteler Listesi

Üniversiteler 408 0 1 ay önce
Ankara'daki Üniversiteler Listesi

Banşkentimiz Ankara'daki üniversiteler listemizi oluşturduk. Vakıf üniversitelerini ve devlet üniversitelerini detaylı olarak üniversiteler kategorisinden de inceleyebilirsiniz.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBV), 18 Mayıs 2018 tarihinde Gazi Üniversitesi’nden ayrılarak oluşturulmuş devlet üniversitesidir. Rektörlük görevine ise Prof. Dr. Yusuf Tekin atanmıştır.

Üniversitenin kampüsü Ankara Beşevler semtinde bulunmaktadır ve kampüs şehir merkezindedir. Belediye otobüsü, dolmuş ve metro gibi toplu taşıma araçlarıyla kampüse kolay ve rahat ulaşım mümkündür.

Kampüs içerisinde açık ve kapalı otopark, kapalı spor salonu, açık hava basketbol sahası, saunalı fitness salonu, seminer ve sempozyumlar için kullanılabilecek 100. Yıl kültür merkezi bulunmaktadır.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi 1 Temmuz 2017 tarihinde kurulmuş devlet üniversitesidir. Okul içerisinde 4 fakülte, 1 enstitü ve 1 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Üniversite yerleşkesi içerisinde, 1 kantin ve 1 kafeterya, yemekhane, öğrencilerin barınabilmesi için misafirhane bulunmaktadır. Misafirhanede 80 adet 3 kişilik, 40 adet de tek kişilik olmak üzere 120 oda bulunmaktadır.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2010 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Bünyesinde 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuvae bulunmaktadır. Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı'dır.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, 22 Ocak 2013 tarihinde kurulmuştur. Sosyal bilimler alanında öncülük eden ilk ve tek devlet üniversitesi konumundadır. Kurucu rektörü Prof. Dr. Ömer Demir ve şu anda rektörlük makamında Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi

Cumhuriyetin ilk üniversitesi olma özelliğine sahip Ankara Üniversitesi, 13 Haziran 1946 tarihinde kurulmuştur. Üniversitenin kökenleri 1842 yılında kurulmuş olan Veteriner Fakültesi ve 1859 yılında kurulmuş olan Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dayanmaktadır.

Gazi Üniversitesi

Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesidir. 1926 yılında Ankara'da kuruldu. Üniversitenin Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı ve Çubuk'ta yerleşkeleri bulunmaktadır. Gazi Üniversitesinin Ankara OSTİM, Çankaya, Kızılay ve Polatlı ilçelerinde de meslek yüksekokulları ve yüksekokulları yer almaktadır.

Hacettepe Üniversitesi

8 Temmuz 1967’de Ankara’da kurulmuştur. 2019 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı binasının Beytepe Kampüsü'ne taşınmasıyla Beşevler'deki kampüs tamamen boş kalmıştır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

15 Kasım 1956’da Ankara’da kurulmuştur. Mersin'de yer alan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC'de bulunan ODTÜ KKK dışında bütün binaları aynı kampüs içerisinde bulunmaktadır.

Güncel verilere göre2019 akademik personel 20300 kayıtlı lisans, 4917 kayıtlı yüksek lisans, 3231 kayıtlı doktora öğrencisi bulunmaktadır.

Anka Teknoloji Üniversitesi

2013 yılında İstanbul Adli Bilimler Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından kurulmuştur. Rektörü Prof. Dr. Mehmet Çelik’tir. Üniversite bünyesinde 3 fakülte, 3 enstitü ve 1 yüksekokul bulundurmaktadır.

Ankara Medipol Üniversitesi

Türkiye Eğitim, Sağlık, Bilim ve Araştırma Vakfı tarafından 2018 yılında kurulan üniversitenin rektörü Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil’dir. Üniversitede 286 akademik personel bulunmaktadır.

Güncel veriler göre üniversite bünyesinde 1577 kayıtlı ön lisans, 2974 kayıtlı lisans, 55 kayıtlı lisansüstü ve 20 kayıtlı doktora öğrencisi bulunmaktadır.

Atılım Üniversitesi

1996 yılında Ankara'da Atılım Vakfı tarafından kurulmuştur. Üniversite kampüsü, şehir merkezine 20 km, çevre yoluna 7 km mesafededir Kampüse, Ankara'nın çeşitli bölgelerinden kalkan servislerle, EGO belediye otobüsleri ve minibüsler ile ulaşılabilmektedir.

Güncel verilere göre 276 kayıtlı ön lisans, 8245 kayıtlı lisans, 910 kayıtlı yüksek lisans ve 205 kayıtlı doktora bulunmaktadır. 556 akademik personel görev yapmaktadır. Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ’dur.

Başkent Üniversitesi

1994 yılında Ankara'da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ile Haberal Eğitim Vakfı tarafından kurulan vakıf üniversitesidir. Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal’dır.

Üniversite bünyesinde 1305 akademik personel bulunmaktadır ve rektör Prof. Dr. İbrahim Haldun Müderrisoğlu’dur. Güncel verilere göre üniversiteye kayıtlı 16278 öğrenci bulunmaktadır.

Çankaya Üniversitesi

1997 yılında Eğitim vakfı tarafından kurulmuştur. Balgat ve Eskişehir Yolu 29. km’de olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır. Üniversitede, 5 fakülte, 23 bölüm, 3 programlı 2 meslek yüksekokulu ile iki enstitüde lisans ve lisansüstü eğitim verilmektedir. Rektör Prof. Dr. Can Çoğun’dur.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararlarıyla 1984'te, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur.

Lokman Hekim Üniversitesi

2017 yılında Sevgi Vakfı tarafından kurulmuştur. Kayıtlı 381 öğrencisi bulunmaktadır. Rektör Prof. Dr. Fatih Gültekin’dir. 4 fakültesi bulunmaktadır.

TED Üniversitesi

2009'da Türk Eğitim Derneği Yükseköğrenim Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. 306 akademik personeli ile eğitim vermektedir ve rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’dur. 5 fakülte ve 1 enstitüsü ile kayıtlı olan 4724 öğrenciye üniversite eğitimi vermektedir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi

2011 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Türkiye'de kurulmuş ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesidir. Üniversitenin ilk rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban olmuştur. Şimdiki rektör Prof. Dr. Hasan Erbay’dır.

Üniversite bünyesinde 6 fakülte, 3 enstitü ve 2 yüksekokul bulunmaktadır.

Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ), Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2003 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Urap derecelendirme kuruluşuna göre 2000 yılından sonra kurulan en iyi üniversite olarak nitelendirilmektedir. Rektörü ise Prof. Dr. Yusuf Sarınay'dır.

OSTİM Teknik Üniversitesi

Ostim Teknik üniversitesi, 2017 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Bünyesinde Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Meslek Yüksek Okulu, Yabancı Diller Bölümü bulunmaktadır. Rektör ise Prof. Dr. Murat Yülek'dir.

Ufuk Üniversitesi

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından 1999 yılında kurulan, Ankara'da Konya-Eskişehir yolunda hastane binasının bulunduğu Balgat kampüsünde ve İncek'teki kampüsünde hizmet vermektedir.

Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Tevfik Tezcaner’dir. Üniversite bünyesinde 5 fakülte, 4 yüksekokul ve 2 enstitü bulunmaktadır.

Yüksek İhtisas Üniversitesi

Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı yardımı ile Türkiye Devlet Hastaneleri Vakfı tarafından 2011 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.

Ankara Bilim Üniversitesi

2020 yılında Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından kurulmuştur. 80 akademik personeli bulunan üniversitenin rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir’dir. Üniversiteye kayıtlı (güncel verilere göre) 651 lisans, 57 lisansüstü öğrenci bulunmaktadır.

Ankara’da hangi devlet üniversiteleri var?

Ankara'daki devlet üniversiteleri listesi aşağıdaki gibidir:

Ankara kaç tane üniversite var?

Ankara ilinde 10 devlet üniversitesi 14 tane de vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Başkentte toplam 24 üniversite bulunmaktadır. Ankara’daki üniversitelerin yorumlarına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ankara Özel üniversiteler hangileri?

Peki, Ankara'daki özel üniversiteler nelerdir:

Ankara'da ne kadar öğrenci var?

YÖK’ün açıkladığı verilere göre Ankara’daki öğrenci sayısı 302.183 kişidir. Ankara’da öğrenci olmak nasıl içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Ankara’daki üniversitelerin taban puanları nedir?

ODTÜ taban puanlarına, Ankara Üniversitesi taban puanlarına, Gazi Üniversitesi Taban Puanlarına ve Hacettepe Üniversitesi sıralamalarına bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz. Diğer üniversiteler için de bu bağlantıdan 4 senelik analizlere erişebilirsiniz.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 10 ( 2 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder