Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ankara'daki Üniversiteler Listesi ve Başarı Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi ve Başarı Sıralamaları

Bugün Ankara'daki üniversiteler listesi ve başarı sıralamalarını listeledik. Ayrıca QS sıralamalarına göre Ankara'daki en iyi üniversiteleri de inceleyin!

Üniversiteler GOOGLE Abone Ol 18913 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Ankara, Türkiye'nin başkenti ve eğitim alanında da ülkenin en önemli şehirlerinden biri. Bu muazzam şehir, pek çok öğrenciye ev sahipliği yapıyor ve Ankaralılar için kaliteli eğitim fırsatları sunuyor. Eğer siz de Ankara'da üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız veya bu şehirde eğitim gören bir öğrenciyseniz, doğru yerdesiniz. Bu yazıda, Ankara'da bulunan üniversitelerin bir listesini, Ankara'daki özel üniversiteleri ve Ankara'daki üniversitelerin taban puanlarını sunacağız.

Ankara Bilim Üniversitesi

2020 yılında Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından kurulmuştur. 80 akademik personeli bulunan üniversitenin rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir’dir. Üniversiteye kayıtlı (güncel verilere göre) 651 lisans, 57 lisansüstü öğrenci bulunmaktadır.

İnceleyin: Ankara Bilim Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Ankara Bilim Üniversitesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBV), 18 Mayıs 2018 tarihinde Gazi Üniversitesi’nden ayrılarak oluşturulmuş devlet üniversitesidir. Rektörlük görevine ise Prof. Dr. Yusuf Tekin atanmıştır.

Üniversitenin kampüsü Ankara Beşevler semtinde bulunmaktadır ve kampüs şehir merkezindedir. Belediye otobüsü, dolmuş ve metro gibi toplu taşıma araçlarıyla kampüse kolay ve rahat ulaşım mümkündür.

Kampüs içerisinde açık ve kapalı otopark, kapalı spor salonu, açık hava basketbol sahası, saunalı fitness salonu, seminer ve sempozyumlar için kullanılabilecek 100. Yıl kültür merkezi bulunmaktadır.

İnceleyin: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi -

Ankara Medipol Üniversitesi

Türkiye Eğitim, Sağlık, Bilim ve Araştırma Vakfı tarafından 2018 yılında kurulan üniversitenin rektörü Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil’dir. Üniversitede 286 akademik personel bulunmaktadır.

Güncel veriler göre üniversite bünyesinde 1577 kayıtlı ön lisans, 2974 kayıtlı lisans, 55 kayıtlı lisansüstü ve 20 kayıtlı doktora öğrencisi bulunmaktadır.

İnceleyin: Ankara Medipol Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Ankara Medipol Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, 22 Ocak 2013 tarihinde kurulmuştur. Sosyal bilimler alanında öncülük eden ilk ve tek devlet üniversitesi konumundadır. Kurucu rektörü Prof. Dr. Ömer Demir ve şu anda rektörlük makamında Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan bulunmaktadır.

İnceleyin: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Üniversitesi

Cumhuriyetin ilk üniversitesi olma özelliğine sahip Ankara Üniversitesi, 13 Haziran 1946 tarihinde kurulmuştur. Üniversitenin kökenleri 1842 yılında kurulmuş olan Veteriner Fakültesi ve 1859 yılında kurulmuş olan Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dayanmaktadır.

İnceleyin: Ankara Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Ankara Üniversitesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2010 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Bünyesinde 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuvae bulunmaktadır. Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı'dır.

İnceleyin: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Atılım Üniversitesi

1996 yılında Ankara'da Atılım Vakfı tarafından kurulmuştur. Üniversite kampüsü, şehir merkezine 20 km, çevre yoluna 7 km mesafededir Kampüse, Ankara'nın çeşitli bölgelerinden kalkan servislerle, EGO belediye otobüsleri ve minibüsler ile ulaşılabilmektedir.

Güncel verilere göre 276 kayıtlı ön lisans, 8245 kayıtlı lisans, 910 kayıtlı yüksek lisans ve 205 kayıtlı doktora bulunmaktadır. 556 akademik personel görev yapmaktadır. Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ’dur.

İnceleyin: Atılım Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Atılım Üniversitesi

Başkent Üniversitesi

1994 yılında Ankara'da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ile Haberal Eğitim Vakfı tarafından kurulan vakıf üniversitesidir. Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal’dır.

Üniversite bünyesinde 1305 akademik personel bulunmaktadır ve rektör Prof. Dr. İbrahim Haldun Müderrisoğlu’dur. Güncel verilere göre üniversiteye kayıtlı 16278 öğrenci bulunmaktadır.

İnceleyin: Başkent Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Başkent Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi

1997 yılında Eğitim vakfı tarafından kurulmuştur. Balgat ve Eskişehir Yolu 29. km’de olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır. Üniversitede, 5 fakülte, 23 bölüm, 3 programlı 2 meslek yüksekokulu ile iki enstitüde lisans ve lisansüstü eğitim verilmektedir. Rektör Prof. Dr. Can Çoğun’dur.

İnceleyin: Çankaya Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Çankaya Üniversitesi

Gazi Üniversitesi

Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesidir. 1926 yılında Ankara'da kuruldu. Üniversitenin Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı ve Çubuk'ta yerleşkeleri bulunmaktadır. Gazi Üniversitesinin Ankara OSTİM, Çankaya, Kızılay ve Polatlı ilçelerinde de meslek yüksekokulları ve yüksekokulları yer almaktadır.

İnceleyin: Gazi Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Gazi Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

8 Temmuz 1967’de Ankara’da kurulmuştur. 2019 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı binasının Beytepe Kampüsü'ne taşınmasıyla Beşevler'deki kampüs tamamen boş kalmıştır.

İnceleyin: Hacettepe Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Hacettepe Üniversitesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararlarıyla 1984'te, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur.

İnceleyin: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Lokman Hekim Üniversitesi

2017 yılında Sevgi Vakfı tarafından kurulmuştur. Kayıtlı 381 öğrencisi bulunmaktadır. Rektör Prof. Dr. Fatih Gültekin’dir. 4 fakültesi bulunmaktadır.

İnceleyin: Lokman Hekim Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Lokman Hekim Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

15 Kasım 1956’da Ankara’da kurulmuştur. Mersin'de yer alan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC'de bulunan ODTÜ KKK dışında bütün binaları aynı kampüs içerisinde bulunmaktadır.

Güncel verilere göre2019 akademik personel 20300 kayıtlı lisans, 4917 kayıtlı yüksek lisans, 3231 kayıtlı doktora öğrencisi bulunmaktadır.

İnceleyin: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Orta Doğu Teknik Üniversitesi

OSTİM Teknik Üniversitesi

Ostim Teknik üniversitesi, 2017 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Bünyesinde Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Meslek Yüksek Okulu, Yabancı Diller Bölümü bulunmaktadır. Rektör ise Prof. Dr. Murat Yülek'dir.

İnceleyin: OSTİM Teknik Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - OSTİM Teknik Üniversitesi

TED Üniversitesi

2009'da Türk Eğitim Derneği Yükseköğrenim Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. 306 akademik personeli ile eğitim vermektedir ve rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’dur. 5 fakülte ve 1 enstitüsü ile kayıtlı olan 4724 öğrenciye üniversite eğitimi vermektedir.

İnceleyin: TED Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - TED Üniversitesi

Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ), Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2003 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Urap derecelendirme kuruluşuna göre 2000 yılından sonra kurulan en iyi üniversite olarak nitelendirilmektedir. Rektörü ise Prof. Dr. Yusuf Sarınay'dır.

İnceleyin: Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi

2011 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Türkiye'de kurulmuş ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesidir. Üniversitenin ilk rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban olmuştur. Şimdiki rektör Prof. Dr. Hasan Erbay’dır.

Üniversite bünyesinde 6 fakülte, 3 enstitü ve 2 yüksekokul bulunmaktadır.

İnceleyin: Türk Hava Kurumu Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Türk Hava Kurumu Üniversitesi

Ufuk Üniversitesi

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından 1999 yılında kurulan, Ankara'da Konya-Eskişehir yolunda hastane binasının bulunduğu Balgat kampüsünde ve İncek'teki kampüsünde hizmet vermektedir.

Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Tevfik Tezcaner’dir. Üniversite bünyesinde 5 fakülte, 4 yüksekokul ve 2 enstitü bulunmaktadır.

İnceleyin: Ufuk Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Ufuk Üniversitesi

Yüksek İhtisas Üniversitesi

Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı yardımı ile Türkiye Devlet Hastaneleri Vakfı tarafından 2011 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.

İnceleyin: Yüksek İhtisas Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Yüksek İhtisas Üniversitesi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi 1 Temmuz 2017 tarihinde kurulmuş devlet üniversitesidir. Okul içerisinde 4 fakülte, 1 enstitü ve 1 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Üniversite yerleşkesi içerisinde, 1 kantin ve 1 kafeterya, yemekhane, öğrencilerin barınabilmesi için misafirhane bulunmaktadır. Misafirhanede 80 adet 3 kişilik, 40 adet de tek kişilik olmak üzere 120 oda bulunmaktadır.

İnceleyin: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Sıralamaları

Ankara'daki Üniversiteler Listesi - Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Ankara'daki en iyi üniversiteler hangileridir?

QS dünya üniversiteler 2023 sıralamalarına göre Ankara'daki en iyi üniversiteler ODTÜ, Bilkent, Hacettepe ve Ankara Üniversiteleridir. Ülkemizdeki üniversiteleri QS sıralamalarını incelemek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ankara’da hangi devlet üniversiteleri var?

Ankara'daki devlet üniversiteleri listesi aşağıdaki gibidir:

 • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 • Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Gülhane Askeri Tıp Akademisi
 • Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi

Ankara kaç tane üniversite var?

Ankara ilinde 8 devlet üniversitesi 13 tane de vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Başkentte toplam 21 üniversite bulunmaktadır. Ankara’daki üniversitelerin yorumlarına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ankara özel üniversiteler hangileri?

Peki, Ankara'daki özel üniversiteler nelerdir:

 • Ankara Medipol Universitesi
 • Atılım Üniversitesi
 • Başkent Üniversitesi
 • Çankaya Üniversitesi
 • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • OSTİM Teknik Üniversitesi
 • Ted Üniversitesi
 • Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 • Ufuk Üniversitesi
 • Yüksek İhtisas Üniversitesi
 • Ankara Bilim Üniversitesi
 • Lokman Hekim Üniversitesi

Ankara'da ne kadar öğrenci var?

YÖK’ün açıkladığı verilere göre Ankara’daki öğrenci sayısı 302.183 kişidir. Ankara’da öğrenci olmak nasıl içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.