Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İtalya Napoli’de Erasmus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İtalya Napoli’de Erasmus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Erasmus yapmak başlı başına farklı bir deneyim. Ama eğer İtalya Napoli’de Erasmus yapacaksanız tüm bildiklerinizi unutmaya hazır olun.

Yurtdışı 4940 Güncelleme: 1 yıl önce 2 yıl önce

İtalya harika bir ülke olsa da her ülkede olduğu gibi sakin ve hareketli bölgeleri var. Napoli de bu hareketli şehirlerden birisi. Üstelik, Erasmus öğrencileri tarafından en çok tercih edilen ülkelerden birisi de İtalya olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle İstanbul’dan Napoli’ye Erasmus yapmak için gidiyorsanız hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Eğlence var. Hareket var. Trafik var. Tehlikeli bölgeler var. Yankesicilik o da var. Evet şaka değil. Napoli yeni gelenler ve turistler için inanılmaz tehlikeli bölgelere sahip bir şehir. Ancak zaman geçirdikçe nerelere gidip nerelere gitmeyeceğinizi öğreneceksiniz.

İtalya Napoli’de Erasmus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İtalya Napoli’de Erasmus Yaparken Nasıl Ev Bulacaksınız?

Sanırım Erasmus süreci içinde en sancılı kısım ev bulmak. Malum her şey Euro hesabı ve büyük ihtimalle elinizde çok fazla para yok. Hoş Napoli diğer Avrupa şehirlerine göre göreceli olarak ucuz. Ama söz konusu ev olunca bu ucuzluğun sonuçları çok korkunç olabiliyor .

Yani tasarruf yapmak güzel ama ev ararken biraz daha eli yüzü düzgün seçeneklere bakabilirsiniz. Ayrıca Napoli’de kaldığınız sürede evi paylaşmaya hazır olun. Peki yeni ev arkadaşınızı nasıl bulacaksınız?

Öncelikle gitmeden önce mutlaka gideceğiniz ülkenin Erasmus Facebook grupları ile iletişime geçin. Bu gruplarda sizin gibi yüzlerce öğrenci var. Ben evimi bu Erasmus Napoli grubu sayesinde buldum. Ayrıca gitmeden önce birkaç evi seçip kenara yazın. Bazen görünüş aldatıcı olabilir.

Seçtiğim evlerden biri, fotoğraflarda oldukça iyi duruyordu. Ama gittiğimde durum pek de beklediğim gibi olmadı. Ortak alan olan mutfakta bir sürü su hasarı vardı. Tamam evler eski olabilir ama açıkçası su hasarı da içime pek sinmedi. Bu nedenle gitmeden önce karar verdiğim ikinci evi tuttum.

İtalya Napoli’de Erasmus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Girişken Olun ve Kendinizi Gösterin

Tamam ev işini hallettiğimize göre sıra geldi arkadaş bulmaya. Zaten evi paylaşacağınız için buradan arkadaş edineceksiniz. Ayrıca düzenlenen tanışma etkinliklerini ve tanışma partilerini kaçırmayın. Ama bu etkinliklerde kenarda durup da sessizce beklemeyin.

Benim tanıştığım çoğu kişi (Almanlar ve Hollandalılar hariç) İngilizce seviyesi olarak çok iyi bir durumda değildi. Bu nedenle çekingen olmak için bir sorun yok. Bir şekilde anlaşıyorsunuz. Okulda da arkadaş edinmek için şansınız olabilir. Ama ben daha çok ev arkadaşlarımla ve Erasmus etkileri sayesinde tanıştığım arkadaşlarımla zaman geçirdim.

İtalya Napoli’de Erasmus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Napoli’de Yaşıyorsanız Gideceğiniz Yerlere Dikkat Edin

İtalya Napoli’de Erasmus yaparken izleyeceğiniz bir numaralı kural: turist olduğunuzu belli etmeyin. Yerliler gibi takılmak sizi birçok sorundan koruyacak. Benim başıma bir şey gelmemiş olsa da İspanyol arkadaşım Maria cüzdanını çaldırdı. Neyse sorunu kısa sürede çözdük ama yine de dikkatli olmakta fayda var. Erasmus programında öğrenciyseniz arkadaşlarınızla vakit geçirmenizi öneriyorum.

Diğer tüm şehirlerde olduğu gibi güvenli ve tehlikeli mahalleler var. Zaten birkaç hafta içinde nerelerin güvenli nerelerin tehlikeli olduğunu anlayacaksanız. İtalyan arkadaşlar edinirseniz onlar da size yol gösterecektir.

İtalya Napoli’de Erasmus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İtalya'da Erasmus Masrafları

İtalya'da erasmus masrafları, ortalama olarak 800 - 1000 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Bu ücrete konaklama, yeme, içme vs. dahildir. Ancak bu aylık gider şehir bazında ve kalacağınız konuma göre değişebilir.

Erasmus Sürecinde Dersleri Nasıl Halledeceğim?

Napoli’de Erasmus için Università degli Studi di Napoli Federico II üniversitesini seçtim. Okul büyük bir kampüse sahipti. Ayrıca Erasmus ofisi de ilk günlerde neyin nerede olduğunu anlamam için yardımcı oldu. Benim okuduğum bölümün tam karşılığı olmadığı için Veri Bilimi lisans programından 2 ders aldım. Danışmanım aynı zamanda Otonom Araç Mühendisliği yüksek lisans programında da 1 ders aldım. Her ne kadar yüksek lisans programı olsa da bu bölümden aldığım ders denklik konusunda sorun çıkarmadı.

Okula ilk gittiğimde öncelikle Erasmus koordinasyon ofisi ile görüştüm. Aslında tüm bu prosedürler oldukça kolay halloluyor. Size bir danışman atıyorlar ve dersleri onunla birlikte seçiyorsunuz. Okuduğunuz programa göre dersleri seçmek önemli. Çok ağır olan dersleri Eramus yaptığınız okulda almanızı önermiyorum. Eğitim dili her ne kadar İngilizce olsa da bazı hocalar arada İtalyanca da açıklama yapabiliyor. O yüzden daha basit dersleri almak daha iyi.

Okulda bize genellikle proje verdiler. O yüzden Türkiye’deki kadar çok ders çalışmam gerekmedi. Bir de Erasmus danışmanım Erasmus öğrencilerine alışık olduğu için ders programını ona göre yaptı. Genelde daha hafif geçen ve proje ağırlıklı dersleri almamı sağladı. Böylece gezmeye ve eğlenmeye çok zamanım kaldı. Ama bu sanırım gidilen yere göre değişiyor. Almanya’da giden bir arkadaşım çok fazla çalıştığını ve derslerin çok fazla zamanını aldığını söyledi.

İtalya Napoli’de Erasmus Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diğer Şehirleri Görme

Dersler konusunda şanslı olduğum gibi hem İtalya’da hem de Avrupa’nın diğer ülkelerinde birçok şehri görebildim. İlk zamanlarda gezileri Erasmus gruplarıyla birlikte yaptım. Aslında ekonomik açıdan bu gruplar baya iyi fiyata baya geniş kapsamlı turlar sunuyor. Bir de kalabalık bir grupla gezmek yeni insanlarla tanışmak için harika bir yöntem. Capri adasını mutlka görmenizi öneririm.

İtalya Napoli’de Erasmus yaparken tek başıma da Roma’ya ve İtalya'nın güneyinde bulunan Nice’e gittim. Bu geziler de eğlenceli olsa da kalabalık grup halinde gitmek daha eğlenceli. Grup olarak gidince sabahtan akşama kadar farklı insanlarla zaman geçirme imkanı buluyorsunuz. İtalya'da erasmus yapacaklara tavsiyeler niteliğindeki bu yazı umarım işinize yarar.

Üniversite tercih döneminde İtalya'ya Erasmus yapan Üniversiteleri araştırabilirsiniz. İtalya dünya mirası listesindeki en önemli yerlerden biridir. Yurt dışındaki Erasmus deneyiminiz de size çok şey katacaktır. Bildiğiniz üzere tarihi bir geçmişe sahip İtalya'nın birbirinden güzel şehirleri bulunuyor. Napoli aynı zamanda İtalya'nın üçünü büyük şehri konumundadır ve Campania bölgesinde bulunur. Yani büyük bir şehirdir. Gitmeden önce eğitim danışmanlık şirketlerinden de yardım alabilirsiniz.

İçeriği Paylaş