Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü nedir, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1526 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü nedir?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü, iç mekanların tasarımı ve dekorasyonu ile birlikte, dış mekanların tasarımı ve planlamasıyla da ilgilenen bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, mimari, sanat, psikoloji ve sosyoloji gibi alanlardan bilgi alarak, insanların yaşam kalitesini artıracak işlevsel, estetik ve sürdürülebilir tasarımlar yapmayı öğrenirler.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı mezunu ne iş yapar?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü mezunları, birçok sektörde iş bulabilirler. İç mimar, çevre tasarımcısı, proje yöneticisi, peyzaj mimarı, kentsel tasarımcı, tasarım danışmanı, müşteri ilişkileri yöneticisi gibi çeşitli kariyer yolları mevcuttur. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı mezunları, mimarlık ofisleri, tasarım firmaları, gayrimenkul geliştirme şirketleri, inşaat firmaları, kentsel geliştirme şirketleri, kamu kuruluşları ve hatta kendi tasarım şirketlerini kurmak gibi birçok alanda çalışabilirler. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde okuyan öğrenciler, tasarım becerilerinin yanı sıra, iletişim, müşteri yönetimi, bütçe yönetimi ve proje yönetimi gibi becerileri de öğrenirler. Bu beceriler, mezunlar için iş başvurusu yaparken oldukça değerlidir. Ayrıca, bölümde öğrencilere çeşitli staj ve proje fırsatları sunulur, bu sayede öğrenciler gerçek dünya tecrübesi kazanarak, iş hayatına hazırlanırlar.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Özyeğin Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce) (Burslu) 6+0 441.31934 11597
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce) (Burslu) 24+0 439.17937 12534
Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (Burslu) 6+0 421.35918 25952
Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce) (Burslu) 14+0 415.08150 33759
Kadir Has Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce) (Burslu) 11+0 403.36823 51788

2023 İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Çizim Teknikleri
  • Bilgisayar Destekli Tasarım
  • Renk ve Malzeme Bilgisi
  • İç Mekan Tasarımı
  • 3D Modelleme ve Animasyon
  • Çağdaş Sanat Tarihi
  • Proje Yönetimi
  • Yapı Fiziği
  • Çevre Düzenleme
  • Tasarım Stüdyosu

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş