Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hayat Kurtaracak İngilizce Sunum Taktikleri

Hayat Kurtaracak İngilizce Sunum Taktikleri

Sunum yaparken zaten heyecanlanıyoruz. Peki ya İngilizce sunum yaparken ne oluruz acaba? Sizler için en iyi İngilizce sunum taktiklerini belirledik.

Eğitim 2272 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Konunuzu iyi araştırın!

Bir numaralı altın kuraldan başlayalım. Konunuza mutlaka çok hakim olmalısınız. Konunuzu araştırdıktan sonra kendi notlarınızı çıkarabilir, bu notlara ve tüm varyasyonlarına çalışabilirsiniz. Önce kendi özgüveninizi halledin, konuya hakim olduğunuzu karşı tarafa hissettirin devamı gelir. İngilizce sunum taktiklerinin altın kuralını mutlaka uygulayın.

Ses Tonunuzu iyi ayarlayın!

Ses tonunuz sunum boyunca aynı tonda ilerlemesin. Önemli yerleri vurgulayarak söylerseniz sizi dinleyen insanların da kafasında kalıcı bilgiler oluşturmuş olursunuz. Bu arada mutlaka ve mutlaka slaydınızda az yazı kullanın. Unutmayın uzun yazılar her zaman çok sıkıcıdır.

Sunumdan önce genel bir taslak oluşturun!

İngilizce sunum yapmak hiç de zor değil bizce! Hazırlıklara başlamadan önce sunumunuzun ana hatlarını ve konu ile ilgili İngilizce sunum örneklerini inceleyin. Aynı zamanda konu oluşturmadıysanız İngilizce sunum konularını ve nasıl yaptıklarını analiz edin. Kesinlikle kopya içerikten uzak durun. Konu hakkında bir liste oluşturun ve taslak hazırlayın.

Giriş cümlelerine hakim olun!

İngilizce sunum yaparken kullanmamız gereken bazı giriş cümleleri vardır. İngilizce sunum giriş cümlelerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Konu başlıklarını basitleştirin ve özetleyin!

Siz de taktir edersiniz ki siz bir şeyler anlatırken sunum içerisindeki paragraflarca dolu yazıyı kimse okumayacaktır. Bu yüzden konunun özeti niteliğindeki görselleri, başlıkları ve paragrafları seçmeye çalışın. Önemli noktaları kalın harflerle yazın, tasarımınızı sadeleştirin!

Dinleyicilere sorular sorun!

Sunum esnasında dinleyicilerin dikkatini toplamak tamamen size bağlı. Siz bir şeyler anlatırken birilerinin telefonla uğraşması sizin de motivasyonunuzu düşürür. Mesela bir konudan bahsediyorsunuz; dinleyicilere soru sorarak onları sunuma dahil edin! “Sizce neden böyle” gibi bir soru cevap yaptığınızda dinleyiciler de bu konuda düşünmeye başlayacaktır. Yani telefonları sıranın altına koyarlar hemen:)

Zor telaffuz edilen kelimelere çalışın!

Çalışırken telaffuzunda zorlandığınız kelimelere mutlaka çalışmalısınız. Kelime bir şekilde dilinize oturmalı ki sunum esnasında dil sürçmesi yaşamayın.

Pratik yapın!

Sunumdan önce bol bol pratik yapın! İmkanınız varsa arkadaşlarınıza sunum yapabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınınız yoksa evde sesli olarak ve ayna karşısında pratik yapmalısınız. Böylece kaçırdığınız veya eksik gördüğünüz konuları da daha belirgin bir şekilde farketmiş olacaksınız.

Görsel ve işitsel araçların seçimini iyi yapın!

Yukarıda da bahsettik ama tekrar bir üstünden geçelim. İngilizce sunumlarınız dinleyicileri boğmamalı. Kişilerin kendilerini rahat hissetmeleri ve konuya odaklanmaları gerekiyor. O yüzden power point sunumunuzdaki görsel öğeleri iyi seçin. Sunum yapacağınız salonun da ışğını önceden ayarlayın ki insanların uykusu gelmesin.

Dinleyicilerinizi analiz edin!

Dinleyici kitlenizi iyi analiz edin ve dikkatini çekmek için çabalayın. Örneğin teknoloji ile ilgili bir sunum yapıyorsunuz ve bu konuya meraklı gençler var diyelim. Kitleye uygun örnekler verebilir, güncel konulardan bahsedebilirsiniz.

Konu hakkında örnek verin!

Konuyu benzer örneklerle pekiştirin. Bezer konular hakkında örnek vererek insanların kafasında daha kalıcı halde olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak gösterin!

Kaynak göstermek her sunum için çok kritiktir. Bir cümleyi özgünleştirerek sunumunuza ekleseniz bile kaynak göstererek konunun doğruluğunu tartışmasız doğru kılabilirsiniz. Bu durum dinleyicileri de size bağlayacaktır.

Verileri kulanın!

Çarpıcı konular seçtiyseniz bu konuları verilerde ve grafiklerle doğrulayabilirsiniz. Bu veriler sunum yaptığınız konuya ve size olan güveni arttıracaktır.

Sonucu açıklayın!

Sunumuzun bitti. Konunuzu son kısımda bir yere bağlamazsanız ucu açık kalacaktır. O yüzden sunum konularının sonunda sonucunuzu çıkartın. "Teşekkür ederim demeyi de unutmayın.

İngilizce Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz En İyi 10 Araç

İngilizce öğrenmek, hepimizin bildiği gibi büyük bir sorun. Ancak sizin için bu soruna çare bulacak mükemmel araçları bir araya getirdik. En iyi İngilizce öğrenme araçlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Öğrencilerin Kullanması Gereken İngilizce Aktivite Uygulamaları

İngilizce öğrenmek bazı kişiler için kolay bazı kişiler için de oldukça zor biliyoruz. Biz de İngilizce aktivite uygulamaları listemiz ile size destek oluyoruz.

İş hayatınızın büyük bölümleri sunum ile geçebilir. Nasıl sunum yapacağınız okuldaki tecrübenizi oluşturacaktır. Sürekli olarak sunumlara gönüllü olarak katılırsanız da yabancı diliniz gelişecektir. İngilizce sunum yapıyorsunuz diye zorlandığınız cümleler kurmanıza gerek yoktur. Basit ve anlaşılır olsun yeter. Sizlere İngilizce sunum nasıl yapılır sorusunu cevapladık. Sunum teknikleri ile ilgili yazımızdan umarız yararlanabilirsiniz. Başarılı sunum hazırlamanız dileği ile.

İçeriği Paylaş