Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hava Lojistiği Bölümü Nedir? Hava Lojistiği İş Olanakları Nelerdir?

Hava Lojistiği Bölümü Nedir? Hava Lojistiği İş Olanakları Nelerdir?

Hava Lojistiği bölümü nedir, Hava Lojistiği iş olanakları nelerdir, Hava Lojistiği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1633 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Hava Lojistiği bölümü nedir?

Hava Lojistiği, hava taşımacılığına dayalı bir lojistik yönetim sistemidir. Bu alanda çalışan profesyoneller, hava taşımacılığı ile ilgili tüm lojistik faaliyetleri planlar, organize eder, yönetir ve kontrol ederler. Hava lojistiği bölümü, öğrencilere hava kargo taşımacılığı, havaalanı işletmeciliği, gümrük yönetimi, depolama ve dağıtım, havacılıkta güvenlik yönetimi, hava taşımacılığı sigortacılığı ve diğer ilgili konular hakkında eğitim verir.

Hava Lojistiği mezunu ne iş yapar?

Hava lojistiği mezunları, hava kargo taşımacılığı yapan şirketler, havalimanı işletmecileri, lojistik şirketleri, taşımacılık şirketleri, e-ticaret şirketleri ve diğer birçok kuruluşta çalışma imkanına sahiptir. İş olanakları arasında hava lojistiği yöneticisi, hava taşımacılığı operasyonu yöneticisi, hava taşımacılığı gümrük müşaviri, havaalanı işletme yöneticisi, lojistik yöneticisi, dağıtım yöneticisi, satış yöneticisi gibi pozisyonlar yer alır. Ayrıca, hava kargo acenteliği, havayolu satış ve pazarlama, gümrük müşavirliği gibi alanlarda da çalışma imkanı bulunmaktadır.

Hava Lojistiği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Hava Lojistiği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Hava Lojistiği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Hava Lojistiği (Burslu) 4+0 347.49896 409325
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Hava Lojistiği (Burslu) 3+0 343.08981 436319
İstanbul Kültür Üniversitesi Hava Lojistiği (Burslu) 5+0 318.34712 620687
İstanbul Gelişim Üniversitesi Hava Lojistiği (Burslu) 9+0 317.36924 629296
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Hava Lojistiği (%50 İndirimli) 24+0 278.45748 1062913

2023 Hava Lojistiği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Hava Lojistiği bölümü dersleri nelerdir?

Hava Lojistiği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Hava Lojistiği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Hava Yolu İşletmeciliği
  • Hava Taşımacılığı Yönetimi
  • Hava Kargo Taşımacılığı
  • Havaalanı Operasyonları
  • Hava Ulaştırma Hukuku
  • Hava Araçları ve Motorları
  • Hava Trafiği Yönetimi
  • Hava Güvenliği
  • Hava Lojistiği
  • Hava Trafik Kontrolü

Hava Lojistiği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Hava Lojistiği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş